My Favorite Movies


  misslazarou's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Brilliant!
2
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
A wonderful cast, plot and soundtrack
3
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Thatīs how i met Palahniuk! A cult movie
4
Breaking the Waves 1996,  R)
Breaking the Waves
Lars Von Trier at his best. A movie to remember, always!
5
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
Depp & Burton, no comments
6
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Masterpiece
7
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
Im sick and im in love
8
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
A master piece
9
The Wizard of Oz 1939,  G)
10
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Gene Kelly, my first true love
11
Black Cat, White Cat ,  R)
12
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
13
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Master piece, cult movie, cult director, cult soundtrack.
14
GoodFellas 1990,  R)
15
Taxi Driver 1976,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
First the questions, now the answers
17
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Already a cult movie
18
Wild At Heart 1990,  R)
Wild At Heart
A great and unique way to see The Wizard of Oz
19
Mulholland Drive 2001,  R)
Mulholland Drive
Genious work
20
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
Anchors Aweigh
Pure magic. Sinatra and Kelly
21
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
Hilarious
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments