My Favorite Movies
| missjames's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Akeelah and the Bee 2006, PG) |
|
| 2 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 3 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 5 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 6 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 7 |
Coming to America 1988, R) |
|
| 8 |
Dirty Pretty Things 2002, R) |
|
| 9 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 10 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 11 |
Frida 2002, R) |
|
| 12 |
Monsoon Wedding 2002, R) |
|
| 13 |
Out of Sight 1998, R) |
|
| 14 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 15 |
A Very Long Engagement 2004, R) |















