Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  missie93's Rating My Rating
1
Garden State 2004,  R)
Garden State
"It's like you feel homesick for a place that doesn't even exist."
I saw this movie for the 2nd time last week and I keep falling in love with it, every single time... what can I say, it's one of the best films ever made. Everyone should see it.
2
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
the best movie i've seen, i love it, means much to me.
3
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
I love this movie so much, it's just so beautiful, there's not enough words to describe how good it is because it really touches your heart. It's a must see for everyone! =)
4
A Lot Like Love 2005,  PG-13)
5
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
Where the Heart Is
I'm in love with this movie, it's definitely one of my favorites. Natalie Portman is such an inspiration <3
6
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Really inspiring movie, and love the 80s :)
7
How to Deal 2003,  PG-13)
How to Deal
it's just lovely, i love it!
8
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
I've never seen a more powerful and shocking movie... i still cant calm down after it... can't explain it, this movie makes you feel so much... its honest and real... even though i don't know if i'll ever watch this movie again. I think it's one of the best movies i ever saw and everyone should see it cos it's worth it.
9
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel) 2009,  PG-13)
Coco avant Chanel (Coco Before Chanel)
Amazing, I admire Coco Chanel and Audrey Tautou... they're both so inspiring.
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Lovely movie, i don't know what to say about it... just makes me speechless :)
11
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
it's one of the most beautiful movies i've ever seen, i love the style that it's made in and the actors are so breathtakingly good. what i love the most about it is how mathilde has belief that manech is alive and no one believes in her, but she goes on looking for him. in the end it shows that she was right all the time and even if he has lost his mind, she has found him and when he says "does it hurt when you walk?" it makes me believe that they can start over again and maybe find back to each other. it's just a truly amazing movie. everyone should see it.
12
Jerry Maguire 1996,  R)
Jerry Maguire
One of the best movies ever, I love it :)
13
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
Darren Aronofsky did it again... never have I ever seen a more shocking film than Black Swan... this was even more than what I had expected from him. I'm beyond amazed... it's films like this, that leave your heart beating so fast, you can't even breathe... it's such films that really matter.
14
The Cove 2008,  PG-13)
The Cove
Everyone should see this, it's such an important issue. We need to save the dolphins in Japan, something has to be done about it.
15
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
this movie just always makes my heart go into a million pieces, that's how great it is.
16
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
One of the most awesome funny movies :)
17
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
My favorite movie of the Twilight Saga so far! I just love it <3
18
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Loved it! Just as any other Molly Ringwald movie, it's awesome :)
19
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
Hors de Prix (Priceless)
this movie was just perfect, i enjoyed & loved every minute of it! audrey & gad are awesome actors! =)
20
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
This is just the best movie ever!!! I LOVE IT! =D It's amazing!!!
21
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
i love this movie so much! i cried through the whole movie because of how beautiful the story is. i really recommend everyone to see this, especially if you liked the notebook! :)
22
Notting Hill 1999,  PG-13)
23
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
i loved it, i recommend you watching it.
its a funny lovable feel-great movie, i loved the story
24
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
it has it all ^_- im loving it
25
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
wow! It Rocks My World! This movie was totally awesome! everyone should see it!
26
Raising Helen 2004,  PG-13)
27
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
i loved this movie! i really recommend everyone to see it, it's worth the time.
28
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
one of the funniest movies ive seen, amanda bynes is great.
29
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
30
Chasing Liberty 2004,  PG-13)
Chasing Liberty
a cute movie with mandy moore & matthew goode <3
31
Just Married 2003,  PG-13)
32
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
33
The Wedding Date 2005,  PG-13)
34
Serendipity 2001,  PG-13)
35
What a Girl Wants 2003,  PG)
What a Girl Wants
a great movie, love oliver james <3 amanda is funny as always :)
36
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
37
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
38
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
i just love Shia LaBeouf <333
39
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
40
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
41
Flashdance 1983,  R)
Flashdance
my favourite dance movie
42
French Kiss 1995,  PG-13)
43
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
44
Love Actually 2003,  R)
45
Runaway Bride 1999,  PG)
46
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
amazing! i loved it!
47
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
48
Son in Law 1993,  PG-13)
49
Casanova 2005,  R)
50
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
fantastic! love it!
51
Raise Your Voice 2004,  PG)
52
Uptown Girls 2003,  PG-13)
53
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
One of the most amazing and touching movie ever made, i love it :)
54
Just My Luck 2006,  PG-13)
55
Overboard 1987,  PG)
56
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
57
North & South 2005,  Unrated)
North & South
this is a master piece, just fantastic!
58
Green Card 1990,  PG-13)
59
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
this movie was just lovely! it was so heartbreakingly, sad and beautiful. after watching so many jane austen movies, i finally get to see how her life was and that's so sad, i wish she ran away with the love of her life, but then again if she did that she'd never become famous, i give it a 4,5 because of that, i'd run away from home with him but ok that was her choice and you can't change history because this is a truestory movie.
60
Frankie & Johnny 1991,  R)
61
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
62
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
63
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
64
When Harry Met Sally 1989,  R)
65
The Prince and Me 2004,  PG)
66
The Princess Diaries 2001,  G)
67
One Fine Day 1996,  PG)
68
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
This movie is just so happy! i loved it! it makes me wanna jump around and dance! :)
69
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
i loved this movie. it was funny and so great. tyler perry is amazing ^^
70
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
i love madea ^^
71
Step Up 2006,  PG-13)
72
The Abduction Club 2002,  PG-13)
The Abduction Club
I'm inlove with this movie, it was so sweet and funny and just great! =) It was much better than i thought it would be and the cover doesn't make any justice to it becaue it's much better than that :)
73
Wedding Daze 2007,  R)
Wedding Daze
a really sweet movie, it just makes me laugh and feel great so i love it! =)
74
American Pie 2 2001,  R)
American Pie 2
this movie was even better than the first and i loved the end! it was soo sweet =) i definitely recommend all the american pie movies for everyone to see, they're awesome! :)
75
Deliver Us from Eva 2003,  R)
76
Girls Just Want to Have Fun 1985,  PG)
Girls Just Want to Have Fun
Awesome!
77
Fame 1980,  R)
Fame
i love fame!
78
Ten Inch Hero 2008,  R)
Ten Inch Hero
Really amazing... I liked it.
79
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
Amazing movie! It makes me wanna say yes all the time too! ^^
80
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
81
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
Such a cool movie.
82
The Ugly Truth 2009,  R)
The Ugly Truth
Very funny, i love Katherine & Gerard :)
83
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
Amazing, beautiful and heartwarming story :)
84
The Proposal 2009,  PG-13)
The Proposal
I love this movie so much, it's definitely the best movie of the year! :)
85
Australia 2008,  PG-13)
Australia
I loved it! Hugh Jackman & Nicole Kidman are amazing together! =)
86
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
It was so cool and awesome, just like the first one :D
87
He's Just Not That Into You 2009,  PG-13)
88
New In Town 2009,  PG)
New In Town
I love Renée, she's just so funny and the movie wasn't maybe her best, but it was still really good and funny in my opinion.
89
The Perfect Man 2005,  PG)
90
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
i loved this movie and i thought that it was much better than the first unlike other people think, but i see that the girls have grown a lot and they are ready to let go of the pants because they've realised that they can be without them and they will always have each other, no matter what happens. so thats why i loved the movie! :)
91
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
92
The Other End of the Line 2008,  PG-13)
The Other End of the Line
I really liked this movie, it was very funny =)
93
Mean Girls 2004,  PG-13)
94
Freaky Friday 2003,  PG)
95
A Walk to Remember 2002,  PG)
96
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
it was better than i thought it would be, it's a funny and sweet movie
97
Leap Year 2010,  PG)
Leap Year
So wonderful! It's the best movie i've seen in a while, just makes you smile so much... i love it! :)
98
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Amazing!!! :D
99
Dear John 2010,  PG-13)
Dear John
I don't know what to say about this movie... i cried so much at some moments which were really heart-breaking, and i don't like to cry but those moments really touched me. I liked this movie, i guess cos it brought out so many emotions in me... it's good, everyone should give it a try.
100
Valentine's Day 2010,  PG-13)
Valentine's Day
I really liked this movie cos it was so positive, funny and just full of love... even if It's a typical chick flick movie, which many people might find boring... i still think everyone should give it a try :)
101
The Bounty Hunter 2010,  PG-13)
The Bounty Hunter
I loved it, just made me feel really happy! :)
102
The Back-up Plan 2010,  PG-13)
The Back-up Plan
Very funny, sweet and crazy... i liked it :)
103
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
New Moon was really amazing, it rocks! :)
104
What Happens in Vegas 2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
this movie is awesome, it makes you smile for a long time after you've seen it cause it's so funny =)
105
Made of Honor 2008,  PG-13)
Made of Honor
this was the best romantic comedy that i've seen in a really long while! patrick & michelle are a great couple in this movie =)
106
Lucky 7 2003,  PG-13)
Lucky 7
I loved this movie and the actors were amazing =) It's just so sweet!
107
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
i love the notebook, its lovely, but it has the sadest ending though
108
Remember Me 2010,  PG-13)
Remember Me
It made me speechless, such an inspiring story.
109
Catch and Release 2007,  PG-13)
Catch and Release
Great Movie! I loved it ^_^
110
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
so cute, adam & drew are always great together! :)
111
My Father The Hero 1994,  PG)
112
My Girl 2 1994,  PG)
113
Life as We Know It 2010,  PG-13)
Life as We Know It
I love it :)
114
Finding Nemo 2003,  G)
115
Juno 2007,  PG-13)
Juno
i love juno! Ellen Page and Michael Cera rocks :)
116
Les Miserables 1998,  PG-13)
117
Pocahontas 1996,  G)
Pocahontas
ah... this was my fave movie as a child.
118
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
119
Piglet's Big Movie 2003,  G)
120
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
121
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
122
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
I thought it was amazing because it cheers you up a lot and you get hear so many awesome ABBA hits so i think everyone should see it =)
123
Letters to Juliet 2010,  PG)
Letters to Juliet
Love it so much, Amanda was amazing as usual :)
124
The Last Song 2010,  PG)
The Last Song
I didn't think i'd like it, but to my surprise I really loved it and Miley was amazing here :)
125
Confessions of a Shopaholic 2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
I love Confessions of a Shopaholic!! I thought that the movie wasn't going to be as good as the books, but it's really good too. The books are maybe a little better, but it's still a very good movie that I recommend for everyone. Isla Fisher is awesome :D
126
Oceans (Disneynature's Oceans) 2009,  G)
Oceans (Disneynature's Oceans)
I can't explain the beauty that this movie shows, it's just magical... you'll fall in love with each of the different precious animals :)
127
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
cutest animated movie ever! i just love penguins :)
128
No Strings Attached 2011,  R)
No Strings Attached
I just love Natalie Portman & Ashton Kutcher, any movie with the 2 of them would've been amazing... but this was even better than I thought it would be :)
129
Country Strong 2010,  PG-13)
Country Strong
Amazing, Gwyneth Paltrow was just incredible in this movie... both singing and acting :) even though many moments made me cry, it was just beautiful...
130
Robin Hood 2010,  PG-13)
Robin Hood
I just love it, it's amazing ''Rise and rise again until lambs become lions" :)
131
Red Riding Hood 2011,  PG-13)
Red Riding Hood
It reminded me a lot of Twilight, which I love so I thought this movie was just amazing :)
132
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
Love it so much, I want a Toothless :)
133
Shakespeare in Love 1998,  R)
134
Love and Other Drugs 2010,  R)
Love and Other Drugs
One of the best films i've ever seen, and Jake Gyllenhaal just makes an amazing performance, gotta love him :)
135
Tangled 2010,  PG)
Tangled
Just wonderful :)
136
Something Borrowed 2011,  PG-13)
Something Borrowed
so sweet and funny, just my kinda movie :)
137
Just Go with It 2011,  PG-13)
Just Go with It
So funny, and amazing performance by Jennifer Aniston and Adam Sandler :)
138
Waiting for Forever 2010,  PG-13)
Waiting for Forever
One of the sweetest movies i ever saw, loved it <3
139
I rymden finns inga känslor (Simple Simon) 2010,  Unrated)
I rymden finns inga känslor (Simple Simon)
It's amazing in so many ways... probably the best swedish movie I ever saw, it leaves you with a smile on your face :)
140
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
The Other Boleyn Girl
It's such an interesting movie, with amazing acting... especially by Natalie & Scarlett.
141
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007,  Unrated)
Heima (Sigur Ros: Heima)
One of the most amazing bands in this world <3
142
Lady and the Tramp 1955,  G)
143
The House Bunny 2008,  PG-13)
The House Bunny
So funny! I loved it :)
144
Easy A 2010,  PG-13)
Easy A
The funniest movie I've seen in a long time. I just love Emma Stone :)
145
The Fox and the Hound 1981,  G)
146
Bambi 1942,  G)
147
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
148
Cinderella 1950,  G)
149
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
150
A Cinderella Story 2004,  PG)
151
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
152
It Happened One Night 1934,  Unrated)
153
Blue Valentine 2010,  R)
Blue Valentine
So heartbreaking, but beautiful...
154
Water for Elephants 2011,  PG-13)
Water for Elephants
Amazing movie, i'm in love with it... Robert Pattinson looks so much more grown up here :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments