My Favorite Movies


  MissGrimm's Rating My Rating
1
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
2
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
3
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
4
The Fifth Element 1997,  PG-13)
5
.45 2007,  R)
6
Juno 2007,  PG-13)
7
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
8
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
This movie was suprisingly good, it is a new favorite of mine. I loved it!
9
Beetlejuice 1988,  PG)
10
Blade 1998,  R)
11
Ghost Rider 2007,  PG-13)
12
Underworld 2003,  R)
13
House of 1000 Corpses 2002,  R)
14
The Devil's Rejects 2005,  R)
15
Halloween 2007,  R)
16
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
17
Boo 2004,  R)
Boo
I love this movie and I am not afraid to admit that this movie scared the living shit out of me and honestly I do not scare easily. There was just something about this film that really freaked me out.
18
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
This movies is hilarious! Definitely one of my favorites!
19
Valentine 2001,  R)
Valentine
In my opinion this movie is brilliant. The perfect revenge story, gotta love it!
20
Shoot 'Em Up 2007,  R)
21
Control 2007,  R)
Control
Amazing movie! A definite must see for any Joy Division/Ian Curtis fan!
22
Fight Club 1999,  R)
23
The Craft 1996,  R)
24
Evil Dead 2 1987,  R)
25
Army of Darkness 1993,  R)
26
Sid & Nancy 1986,  R)
27
Hocus Pocus 1993,  PG)
28
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Action, gore, and comedy. What more can you ask for in a movie?!?!
29
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
This movie was amazing! One of the best films I've seen in a while! Robert De Niro was genius!
30
27 Dresses 2008,  PG-13)
31
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
This is such a great movie! I am a huge Al Pacino fan and this movie in my opinion is one of his best!
32
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
I love this movie! The cast, the soundtrack, the weirdness. Whats not to love about this film?
33
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
34
The Crow 1994,  R)
35
Gypsy 83 2001,  R)
36
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Possibly the greatest movie ever!
37
V for Vendetta 2006,  R)
38
Swept From The Sea 1998,  PG-13)
Swept From The Sea
This was one of the most beautiful and romantic movies I've ever seen.
39
Breakfast on Pluto 2005,  R)
Breakfast on Pluto
Love this movie so much! Cillian Murphy is brilliant!
40
National Treasure 2004,  PG)
41
Pulp Fiction 1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments