My Favorite Movies


  missgootee's Rating My Rating
1
Arthur 1977,  PG)
Arthur
This movie is hilarious!!!
2
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
If you like the movies Airplane and Naked Gun- you will love this.
3
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
This is a great romantic comedy. Billy Crystal is quick and funny.
4
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
The songs are great. Eddie Murphy rocks in this musical.
5
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
My all time favorite musical.
6
Somewhere in Time 1980,  PG)
Somewhere in Time
This is a beautiful romance.
7
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Audrey Hepburn at her best.
8
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
My favorite classic movie.
9
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
This romantic comedy is so beautiful.
10
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Adam Sandler is so adorable in this movie.
11
Sideways 2004,  R)
Sideways
I could watch this movie over and over.
12
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
I laugh everytime I watch this.
13
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
I love this chick flick!
14
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
The dream team comics
15
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
What a great true story! Robin Williams at his best.
16
The Story of Us 1999,  R)
The Story of Us
This movie has its ups and downs.
17
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
This is a feel good movie.
18
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I'm a huge Nicholas Sparks fan. Read this book. It is much better than the movie.
19
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I love Rachel McAdams in this film. What a beautiful story.
20
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Another movie that I could watch over and over.
21
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
Vivan Leigh is so great as Scarlet. You can't beat this classic!
22
Moon Over Miami 1941,  Unrated)
Moon Over Miami
I am a huge Betty Grable fan. She is absolutley fantastic in this movie.
23
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
The music in this film is great!
24
The Glenn Miller Story 1954,  G)
The Glenn Miller Story
I LOVE this story about Glenn Miller. I love his music too.
25
Hitch 2005,  PG-13)
26
Love Comes Softly 2003,  Unrated)
Love Comes Softly
I'm a big Katherine Heigl fan. The book is great and the movie actually follows the storyline of the book.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments