My Favorite Movies


  misnomerxxx's Rating My Rating
1
Norbit 2007,  PG-13)
Norbit
Absolutely adorable. Murphy plays a big black woman who is not a victim of America?s unrealistic ideal of beauty.
2
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
Lawrence's exuberant lead performance and occasional contributions from a game supporting cast do make for some hearty howls here and there...
3
The Marine 2006,  PG-13)
The Marine
The Marine often feels like an oddball black comedy about a dysfunctional band of sociopaths, just masquerading as an action movie about one tough ex-Marine.
4
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
An astonishingly vivid and violent film about the waning days of a Mayan civilization that turns into a meditation on the shadow side of life, forcing us to own up to human savagery and to realize how desperately we need peace as a counter-balance.
5
300 2007,  R)
300
Good Movie!
Ni bomba sana hii sinema!
6
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Wonderful movie...
7
The Last King of Scotland 2006,  R)
8
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Wonderful movie...
9
King Solomon's Mines 1985,  PG-13)
10
TMNT 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments