Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mismonee's Rating My Rating
1
Dreamgirls 2006,  PG-13)
Dreamgirls
LOVE IT!!
2
Sparkle 1976,  PG)
3
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
4
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
5
Introducing Dorothy Dandridge 1999,  R)
6
Ray 2004,  PG-13)
7
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
8
Meet The Browns 2008,  PG-13)
9
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
10
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
11
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
12
Meet the Browns 2004,  Unrated)
13
Tyler Perry: I Can Do Bad All By Myself 2002,  Unrated)
14
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
15
Why Did I Get Married? 2007,  PG-13)
16
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
17
Breakin' 2 - Electric Boogaloo 1984,  PG)
18
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
19
Honey 2003,  PG-13)
20
White Chicks 2004,  PG-13)
21
The Five Heartbeats 1991,  R)
The Five Heartbeats
This was my movie!!!!
22
Love Jones 1997,  R)
23
Premonition 2007,  PG-13)
24
Are We There Yet? 2003,  PG)
25
Taxi 2004,  PG-13)
26
The Perfect Holiday 2007,  PG-13)
27
This Christmas 2007,  PG-13)
28
Last Holiday 2006,  PG-13)
29
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
30
The Muppets' Wizard of Oz 2005,  PG)
31
High School Musical 2006,  G)
32
High School Musical 2 2007,  G)
33
Jump In! 2007,  Unrated)
34
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
35
Brown Sugar 2002,  PG-13)
36
Woman Thou Art Loosed 2004,  R)
37
The Best Man 1999,  R)
38
The Brothers 2001,  R)
39
Something New 2006,  PG-13)
40
Roll Bounce 2005,  PG-13)
41
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
42
Love on Lay-Away 2004,  Unrated)
43
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
44
Friends & Lovers 2005,  Unrated)
45
The Women of Brewster Place 1989,  Unrated)
46
Waiting to Exhale 1995,  R)
47
No Reservations 2007,  PG)
48
The Color Purple 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments