Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mishaela85's Rating My Rating
1
Great Expectations 1998,  R)
2
Forrest Gump 1994,  PG-13)
3
Sweet November 2001,  PG-13)
4
Finding Nemo 2003,  G)
5
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
Shrek 2001,  PG)
10
The Painted Veil 2006,  PG-13)
11
Jack 1996,  PG-13)
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
15
The Notebook 2004,  PG-13)
16
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
I Am Sam 2001,  PG-13)
19
Man on Fire 2004,  R)
20
The Longest Yard 2005,  PG-13)
21
Zaïna, Rider of the Atlas 2005,  Unrated)
22
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
23
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
24
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) 2007,  PG-13)
25
Dead Poets Society 1989,  PG)
26
Patch Adams 1998,  PG-13)
27
House of D 2004,  PG-13)
28
Nine Months 1995,  PG-13)
29
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
30
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
31
Shakespeare in Love 1998,  R)
32
Philadelphia 1993,  PG-13)
33
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
34
Hamlet 1990,  PG)
35
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
36
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
37
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
38
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
39
Ratatouille 2007,  G)
40
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
41
Over the Hedge 2006,  PG)
42
Ice Age 2002,  PG)
43
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
44
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
45
Cast Away 2000,  PG-13)
46
The Terminal 2004,  PG-13)
47
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
48
Valentin 2002,  PG-13)
49
My Best Friend (Mon meilleur ami) 2006,  PG-13)
50
The Mighty 1998,  PG-13)
51
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
52
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
53
The Lake House 2006,  PG)
54
The Theory of Flight 1998,  R)
55
Lady in the Water 2006,  PG-13)
56
I Am Legend 2007,  PG-13)
57
Hors de Prix (Priceless) 2006,  PG-13)
58
My Life Without Me 2003,  R)
59
Little Manhattan 2005,  PG)
60
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
61
The Illusionist 2006,  PG-13)
62
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
63
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
64
Ne le Dis à Personne (Tell No One) 2006,  Unrated)
65
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
66
Alien Resurrection 1997,  R)
67
Hitch 2005,  PG-13)
68
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
69
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
70
Click 2006,  PG-13)
71
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
72
Stardust 2007,  PG-13)
73
The Butterfly Effect 2004,  R)
74
The Silence of the Lambs 1991,  R)
75
Home Alone 1990,  PG)
76
Reality Bites 1994,  PG-13)
77
Papillon 1973,  PG)
78
Rain Man 1988,  R)
79
Autumn in New York 2000,  PG-13)
80
Mozart and the Whale 2005,  PG-13)
81
Green Card 1990,  PG-13)
82
Made of Honor 2008,  PG-13)
83
Memento 2000,  R)
84
Requiem for a Dream 2000,  R)
85
Wanted 2008,  R)
86
Hancock 2008,  PG-13)
87
Tuck Everlasting 2002,  PG)
88
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
89
Ella Enchanted 2004,  PG)
90
Girl, Interrupted 1999,  R)
91
Changeling 2008,  R)
92
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
93
Slumdog Millionaire 2008,  R)
94
Because I Said So 2007,  PG-13)
95
The Fountain 2006,  PG-13)
96
The Cable Guy 1996,  PG-13)
97
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
98
The Mask 1994,  PG-13)
99
Me, Myself & Irene 2000,  R)
100
Casanova 2005,  R)
101
RV 2006,  PG)
102
Bicentennial Man 1999,  PG)
103
Twilight 2008,  PG-13)
104
The Truman Show 1998,  PG)
105
Cold Mountain 2003,  R)
106
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
107
Seven Pounds 2008,  PG-13)
108
Underworld 2003,  R)
109
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
110
Pan's Labyrinth 2006,  R)
111
The Holiday 2006,  PG-13)
112
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
113
The Proposal 2009,  PG-13)
114
Up 2009,  PG)
115
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002,  PG-13)
116
Speed 1994,  R)
117
She's the Man 2006,  PG-13)
118
The World According to Garp 1982,  R)
119
Hook 1991,  PG)
120
All About Steve 2009,  PG-13)
121
The Blind Side 2009,  PG-13)
122
Avatar 2009,  PG-13)
123
Law Abiding Citizen 2009,  R)
124
Alice in Wonderland 2010,  PG)
125
Closer 2004,  R)
126
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
127
Inception 2010,  PG-13)
128
Lucky Number Slevin 2006,  R)
129
Heartbreaker (L'Arnacoeur) 2010,  Unrated)
130
Despicable Me 2010,  PG)
131
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 2010,  PG)
132
The Mechanic 2011,  R)
133
Black Swan 2010,  R)
134
Snatch 2001,  R)
135
RocknRolla 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments