My Favorite Movies


  misfit1012's Rating My Rating
1
American Beauty 1999,  R)
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
3
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
I lovd it. brilliant. this is why movies are made!! also, three of my favorite actors are in it!! ruffalo, downey jr, and gyllenhaal... also the others are brilliant. just brilliant!!!
4
The Number 23 2007,  R)
5
The Godfather 1972,  R)
6
Croupier 1998,  R)
Croupier
brilliant, i love the way its msde, the script, everything. owen is perfect for the role!
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
great love story without being cheesy!!
8
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
I love it. Clooney, Damon, Pitt, Garcia, Jemison... theyre all just brilliant. the smoothest and coolest movie i know!! I love it. i watch it like every day :D
9
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of my favorites of all time! some of my favorite actors and its just so... its brilliant!!
10
The Breakfast Club 1985,  R)
11
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
Ocean's Thirteen
This is just brilliant. Clooney-Pitt-Garcia-Pacino-Damon... brilliant. I love it. one of my favorites of all time. brilliant script, directing and acting.
12
Cinderella Man 2005,  PG-13)
13
Rocky 1976,  PG)
Rocky
brilliant. definite jasmine-hall of fame. love boxing, rocky, stallone... very good
14
Walk the Line 2005,  PG-13)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
GoodFellas 1990,  R)
17
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I loved it. I love brad pitt.. he always does these... "cool" movies and i think this is a very good example of one. moves smoothly, fine writing and its comical
18
Phone Booth 2003,  R)
19
Donnie Brasco 1997,  R)
20
The Departed 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments