My Favorite Movies


  1. misaochan
  2. sarah

Give list a short description

  misaochan's Rating My Rating
1
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) 1980,  PG)
2
Rhapsody in August 1991,  PG)
3
Dreams 1990,  PG)
4
Ran 1985,  R)
5
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
6
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
7
Big Fish 2004,  PG-13)
8
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
9
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
10
Singin' in the Rain 1952,  G)
11
Hero 2002,  PG-13)
12
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
13
Volver 2006,  R)
14
No Country for Old Men 2007,  R)
15
Dancer in the Dark 2000,  R)
16
2046 2004,  R)
17
The Last Emperor 1987,  PG-13)
18
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
19
Lost In Translation 2003,  R)
20
The Darjeeling Limited 2007,  R)
21
Citizen Kane 1941,  PG)
22
Metropolis 1927,  PG-13)
23
Spirited Away 2001,  PG)
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence 1983,  R)
25
eXistenZ 1999,  R)
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
28
Finding Nemo 2003,  G)
29
Dolls 2002,  Unrated)
30
Batman Begins 2005,  PG-13)
31
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
32
Yi Yi 2000,  Unrated)
33
Akira 1988,  R)
34
Death in Venice 1971,  PG)
35
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments