My Favorite Movies


  misagh's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
3
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
4
21 Grams 2003,  R)
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
6
Scarface 1983,  R)
7
Into the Wild 2007,  R)
8
Léon (The Professional) 1994,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
11
The Godfather 1972,  R)
12
The Usual Suspects 1995,  R)
13
Unforgiven 1992,  R)
14
Babel 2006,  R)
15
Gladiator 2000,  R)
16
Carlito's Way 1993,  R)
17
3:10 to Yuma 2007,  R)
18
Match Point 2005,  R)
19
Requiem for a Dream 2000,  R)
20
The Shawshank Redemption 1994,  R)
21
Big Fish 2004,  PG-13)
22
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
23
Dead Poets Society 1989,  PG)
24
Goodbye Solo 2008,  R)
25
Papillon 1973,  PG)
26
Cast Away 2000,  PG-13)
27
The Social Network 2010,  PG-13)
28
127 Hours 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments