Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mirree's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
A hilarious film with excellent acting. Definately something I'd add to my dvd collection
2
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
A classic film with great acting. The prositute that became a lady!
3
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
How anyone could put so much effort in amazes me! A funny film
4
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
This is an excellent film and also informative for the history of what happened between the British and Scottish. The ending made me cringe and is sad at the same time. Mel Gibson acted brilliantly in this.
5
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
An excellent romance film. Two people in love that are two years apart. Brilliantly done.
6
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
Ace Ventura was hilarious and also the same time I came to notice that Jim Carrey is a brilliant comedy actor
7
Sliding Doors 1998,  PG-13)
Sliding Doors
A film that shows how one small thing can change your entire life. A very well thought out film that also gets you thinking about what way home you want to go tonight
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Brilliant, Johnny Depp was hiliarious!
9
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
I've seen this film a few times now and still haven't got bored of it and it makes me laugh just as much as seeing it the first time
10
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
A man that can read the thoughts of women ... extremely dangerous! A hilarious film.
11
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Even more imaginative deaths than the first 2, loved this one and it even managed to make me jump a couple of times!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments