My Favorite Movies


  mirilein's Rating My Rating
1
Brick 2006,  R)
Brick
great history, great dialog, great photography, love it!
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
a love history that must be lived by myself someday.
3
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
ri demais.
4
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
pensei demais.
5
Crash 2005,  R)
Crash
chorei demais.
6
Heaven 2002,  R)
Heaven
i love the place where the movie is made. i love the history. that end cannot be more perfect.
7
The Lake House 2006,  PG)
8
American History X 1998,  R)
9
The Life of David Gale 2003,  R)
10
Memento 2000,  R)
11
Children of Men 2006,  R)
12
Closer 2004,  R)
13
Cinderella Man 2005,  PG-13)
14
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
15
Dogville 2003,  R)
16
Elephant 2003,  R)
17
Inside Man 2006,  R)
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
21
Radio 2003,  PG)
22
Fight Club 1999,  R)
23
Cube 1997,  R)
24
The Illusionist 2006,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
27
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
28
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
29
Sin City 2005,  R)
30
Snatch 2001,  R)
31
I Am Sam 2001,  PG-13)
32
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
33
Walk the Line 2005,  PG-13)
34
Half Nelson 2006,  R)
Half Nelson
well performed.
35
The Departed 2006,  R)
36
Trainspotting 1996,  R)
37
A Day Without a Mexican 2004,  R)
38
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
i just wanna live a romance like this...
39
MirrorMask 2005,  PG)
40
Elizabethtown 2005,  PG-13)
41
Dear Wendy 2005,  Unrated)
42
Big Fish 2004,  PG-13)
43
Requiem for a Dream 2000,  R)
44
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) 2003,  R)
45
Manderlay 2005,  Unrated)
46
Proof 2005,  PG-13)
47
Garden State 2004,  R)
Garden State
cute cute cute cute!
48
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
as sweet and kindness as can get.
love it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments