My Favorite Movies


  mircaopaula's Rating My Rating
1
Chicken Little 2005,  G)
2
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
wanna see it
3
Rumor Has It 2005,  PG-13)
Rumor Has It
i want to see it
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
i read the book
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
no
6
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
no
7
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
no
8
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
i've seen it
9
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
Seen it
10
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
no
11
Date Movie 2006,  PG-13)
Date Movie
no
12
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
no
13
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
no
14
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
wanna see it
15
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
wanna see it wanna see it
16
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
no
17
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
no
18
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
want to see it
19
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
Fun With Dick and Jane
no
20
The Grudge 2004,  PG-13)
The Grudge
it gives me the...i'm afraid of takinga shower till today
21
I, Robot 2004,  PG-13)
I, Robot
no
22
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
Dr. Dolittle 2
no
23
The Pink Panther 2006,  PG)
The Pink Panther
i want to see it lol
24
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
wanto to see it i just read the book
25
Hook 1991,  PG)
Hook
no
26
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
no.it's amazing i need to see it
27
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
no
28
Men in Black II 2002,  PG-13)
Men in Black II
no
29
Old School 2003,  R)
Old School
no
30
Saw 2004,  R)
Saw
no
31
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
no
32
Superman Returns 2006,  PG-13)
Superman Returns
no
33
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
no
34
Johnny English 2003,  PG)
Johnny English
lol
35
Minority Report 2002,  PG-13)
Minority Report
seen it
36
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
wow
37
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
no
38
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
lol wow this is what i call...a movie that i'll tell my children to watch
39
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
i read the book
40
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
i want to see it
41
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
i like the dude
42
Charlotte's Web 2006,  G)
Charlotte's Web
i'm a fan of Dakota Fanning
43
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
i want to see
44
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
it's here
45
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
i think no
46
Analyze That 2002,  R)
47
Two For the Money 2005,  R)
48
We Were Soldiers 2002,  R)
49
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
50
Sleeping Beauty 1959,  G)
51
The Mask 1994,  PG-13)
52
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
53
101 Dalmatians 1961,  G)
54
Big Fish 2004,  PG-13)
55
Phone Booth 2003,  R)
56
The Little Mermaid 1989,  G)
57
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
58
Mulan 1998,  G)
59
Die Another Day 2002,  PG-13)
60
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
61
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
62
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
63
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
64
Final Destination 2000,  R)
65
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
66
Troy 2004,  R)
67
Pocahontas 1996,  G)
68
The Terminator 1984,  R)
69
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
did watch
70
Sister Act 1992,  PG)
71
The Lion King 1994,  G)
72
Face/Off 1997,  R)
73
You've Got Mail 1998,  PG)
74
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
75
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
76
Scary Movie 2 2001,  R)
77
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
78
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
79
Grease 1978,  PG)
80
Forrest Gump 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments