My Favorite Movies
| MiraulaM's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Last Wave 1977, PG) |
|
| 2 |
The Shout 1978, R)
Yay, they finally added one of my favorite movies to the Flixster database....this is such an interesting idea: Crossley (Alan Bates) is a shows up at the church that (Anthony Fielding) John Hurt plays organ at on Sundays. Crossley insinuates himself on Fielding and his wife (Susannah York) with Aboriginal magic. It's really well done & the shout is itself is very well done. Very much worth seeing this one. |
|
| 3 |
Blue Velvet 1986, R) |
|
| 4 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG) |
|
| 5 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968, PG-13) |
|
| 6 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 7 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 8 |
Eraserhead 1977, R) |
|
| 9 |
Psycho 1960, R) |
|
| 10 |
Cool Hand Luke 1967, PG) |
|
| 11 |
Hud 1963, Unrated) |
|
| 12 |
Citizen Kane 1941, PG) |
|
| 13 |
The Parallax View 1974, R) |
|
| 14 |
Marathon Man 1976, R) |
|
| 15 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 16 |
The Hidden 1987, R) |
|
| 17 |
Repo Man 1984, R) |
|
| 18 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 19 |
The Maltese Falcon 1941, PG) |
|
| 20 |
The Treasure of the Sierra Madre 1948, Unrated) |
|
| 21 |
Belle de jour 2002, R) |
|
| 22 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 23 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 24 |
Sunset Boulevard 1950, Unrated) |
|
| 25 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 26 |
Professione: reporter (The Passenger) 1995, PG-13) |
|
| 27 |
High Sierra 1941, Unrated) |
|
| 28 |
Straw Dogs 1971, R) |
|
| 29 |
The Getaway 1972, R) |
|
| 30 |
Zhou Yu's Train 2003, PG-13) |
|
| 31 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 32 |
Three Days of the Condor 1975, R) |
|
| 33 |
Midnight Cowboy 1969, R) |
|
| 34 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 35 |
Viridiana 1961, R) |
|
| 36 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 37 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 38 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 39 |
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972, PG)
Such a bizarre movie...I get sucked into watching it occassionally....not much of a plot really, but that's not the point....it shows the lives of the characters and their subconscious desires in a very interesting and unique way....very well done. I read a review a few years ago where the critic said that this one hasn't aged all that well, but I still love watching it....there's a strong sardonic sense of humor throughout that makes me laugh almost every time I watch it & the movie still holds together. |
|
| 40 |
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974, R) |
|
| 41 |
Scener ur ett äktenskap (Scenes from a Marriage) 1973, PG) |
|
| 42 |
That Obscure Object of Desire 1977, R) |
|
| 43 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 44 |
The Mechanic 1972, PG) |
|
| 45 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 46 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG) |
|
| 47 |
M 1931, Unrated) |
|
| 48 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 49 |
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930, Unrated) |
|
| 50 |
Ran 1985, R) |
|
| 51 |
All the President's Men 1976, PG) |
|
| 52 |
The Conversation 1974, PG) |
|
| 53 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951, Unrated) |
|
| 54 |
The Wicker Man 1974, R) |
|
| 55 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 56 |
Spellbound 1945, Unrated) |
|
| 57 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 58 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 59 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 60 |
The Verdict 1982, R) |
|
| 61 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 62 |
An American Werewolf in London 1981, R) |
|
| 63 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 64 |
The Last Picture Show 1971, R) |
|
| 65 |
Little Big Man 1970, PG) |
|
| 66 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992, R) |
|
| 67 |
Husbands and Wives 1992, R) |
|
| 68 |
Something Wild 1986, R) |
|
| 69 |
Blood For Dracula 2005, R) |
|
| 70 |
Sleeper 1973, PG) |
|
| 71 |
The Thing 1982, R) |
|
| 72 |
Frankenstein 1931, Unrated) |
|
| 73 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 74 |
Dark Star 1974, G) |
|
| 75 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 76 |
Live and Let Die 1973, PG) |
|
| 77 |
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) 1973, R) |
|
| 78 |
Take the Money and Run 1969, PG) |
|
| 79 |
Bananas 1971, PG-13) |
|
| 80 |
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) 1973, R) |
|
| 81 |
Suspicion 1941, Unrated) |
|
| 82 |
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958, Unrated) |
|
| 83 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 84 |
Office Space 1999, R) |
|
| 85 |
Head On 1998, Unrated) |
|
| 86 |
I Confess 1953, Unrated) |
|
| 87 |
Blackmail 1929, Unrated) |
|
| 88 |
Horror of Dracula 1958, Unrated) |
|
| 89 |
Lust for a Vampire 1971, R) |
|
| 90 |
Count Yorga, Vampire 1970, PG-13) |
|
| 91 |
Countess Dracula's Orgy of Blood 2003, Unrated) |
|
| 92 |
El Santo en el Tesoro De Dracula 1967, Unrated) |
|
| 93 |
Horror Hotel 1960, PG-13) |
|
| 94 |
The Wizard of Oz 1939, G) |
|
| 95 |
The Rocky Horror Picture Show 1975, R) |
|
| 96 |
The Seven Ups 1973, PG) |
|
| 97 |
Inland Empire 2006, R) |
|
| 98 |
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1962, Unrated) |
|
| 99 |
Elizabeth 1998, R) |
|
| 100 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966, R) |
|
| 101 |
Gallipoli 1981, PG) |
|
| 102 |
Hard Times 1975, PG) |
|
| 103 |
Secretary 2002, R) |
|
| 104 |
After Hours 1985, R) |
|
| 105 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 106 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 107 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 108 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 109 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 110 |
The Apartment 1960, Unrated) |
|
| 111 |
Witness for the Prosecution 1957, Unrated) |
|
| 112 |
Reds 1981, PG) |
|
| 113 |
The Cincinnati Kid 1965, Unrated) |
|
| 114 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 115 |
Blacula 1972, PG) |
|
| 116 |
Nazarín 1958, Unrated) |
|
| 117 |
El Bruto (The Brute) 1952, Unrated) |
|
| 118 |
Susana (The Devil and the Flesh) 1983, Unrated) |
|
| 119 |
La Voie lactée (The Milky Way) 1969, PG) |
|
| 120 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 121 |
Midnight Run 1988, R) |
|
| 122 |
Days of Heaven 1978, PG) |
|
| 123 |
Fright Night 1985, R) |
|
| 124 |
Die Blechtrommel (The Tin Drum) 1979, R) |
|
| 125 |
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982, R) |
|
| 126 |
Bedazzled 1968, PG-13) |
|
| 127 |
Absence Of Malice 1981, PG) |
|
| 128 |
Where's Poppa? 1970, R) |
|
| 129 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 130 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969, PG) |
|
| 131 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
|
| 132 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 133 |
Brick 2006, R) |
|
| 134 |
Cabaret 1972, PG) |
|
| 135 |
The Filth and the Fury - A Sex Pistols Film 2000, R) |
|
| 136 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 137 |
The Beguiled 1971, R) |
|
| 138 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 139 |
Children Shouldn't Play with Dead Things 1972, PG) |
|
| 140 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 141 |
Fargo 1996, R) |
|
| 142 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 143 |
Speed 1994, R) |
|
| 144 |
The Sugarland Express 1974, PG) |
|
| 145 |
Real Genius 1985, PG) |
|
| 146 |
Le Roi de coeur (King Of Hearts) 1966, Unrated) |
|
| 147 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 148 |
Duel 1972, PG) |
|
| 149 |
Dracula Has Risen from the Grave , G) |
|
| 150 |
The Satanic Rites of Dracula 1974, R) |
|
| 151 |
Santo y Blue Demon Contra Dracula y el Hombre Lobo 1971, Unrated) |
|
| 152 |
Taste the Blood of Dracula 1970, PG) |
|
| 153 |
Count Dracula & His Vampire Bride 1978, R) |
|
| 154 |
Dracula - Prince of Darkness 1966, Unrated) |
|
| 155 |
Dracula 1931, Unrated) |
|
| 156 |
Drácula (Dracula, Spanish Version) 1931, Unrated) |
|
| 157 |
House of Dracula 1945, Unrated) |
|
| 158 |
The Abominable Dr. Phibes 1971, PG-13) |
|
| 159 |
Dr. Phibes Rises Again! 1972, PG-13) |
|
| 160 |
The Cabinet of Dr. Caligari 2006, Unrated) |
|
| 161 |
Five Easy Pieces 1970, R) |
|
| 162 |
The 5,000 Fingers of Dr. T 1953, G) |
|
| 163 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 164 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 165 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 166 |
Santo Contra Los Hombres Infernales 1961, Unrated) |
|
| 167 |
Santo y Blue Demon Contra Los Monstruos Zero 1968, Unrated) |
|
| 168 |
Santo Versus the Martian Invasion (Santo el Enmascardo de Plata vs la Invasión de los Marcianos) 1967, Unrated) |
|
| 169 |
Santo Contra Los Cazadores De Cabeza 2005, Unrated) |
|
| 170 |
Santo en la Venganza de la Momia 1971, Unrated) |
|
| 171 |
Diablo el Santo y el Tonto 1987, Unrated) |
|
| 172 |
Santo Frente a La Muerte 1969, Unrated) |
|
| 173 |
Santo: El Enmascardo de Plata - Infraterrestre! 2001, Unrated) |
|
| 174 |
The World's Fastest Indian 2005, PG-13) |
|
| 175 |
Ten Little Indians 1989, PG) |
|
| 176 |
Tromeo and Juliet 1996, R) |
|
| 177 |
Go 1999, R) |
|
| 178 |
Plan 9 from Outer Space 1956, Unrated) |
|
| 179 |
Vulgar 2002, R) |
|
| 180 |
Terror of Tiny Town 2005, Unrated) |
|
| 181 |
Blood Feast 1963, Unrated) |
|
| 182 |
Blood Simple 1984, R) |
|
| 183 |
Every Which Way But Loose 1978, PG) |
|
| 184 |
The Eiger Sanction 1975, R) |
|
| 185 |
Dirty Harry 1971, R) |
|
| 186 |
Magnum Force 1973, R) |
|
| 187 |
Master of the Flying Guillotine 1975, R) |
|
| 188 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 189 |
This Island Earth 1955, Unrated) |
|
| 190 |
20 Million Miles to Earth 1957, Unrated) |
|
| 191 |
Billy Elliot 2001, R) |
|
| 192 |
Brother From Another Planet 1984, R) |
|
| 193 |
Forbidden Planet 1956, G) |
|
| 194 |
Escape from the Planet of the Apes 1971, G) |
|
| 195 |
Matango:Attack of the Mushroom People 1963, Unrated) |
|
| 196 |
Bullet in the Head (Die xue jie tou) 1990, R) |
|
| 197 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992, R) |
|
| 198 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 199 |
A Better Tomorrow 2010, R) |
|
| 200 |
Walkabout 1971, R) |
|
| 201 |
Blood and Chocolate 2007, PG-13) |
|
| 202 |
First Name - Carmen 1983, Unrated) |
|
| 203 |
Hearts and Minds 1974, R)
Impressive documentary account of what was going on in America at the time of the Vietnamese War...interviews w/ Americans and Vietnamese show how each country was affected by war, as well as issues that lead to the U.S. involvement there....very, very well done....worth a look even if you've never had an interest in the Vietnamese War because of the quality of the filmmaking and some of the people shown - not just interviews but scenes from football games being played contrasted w/ govenment rhetoric on winning, for example. |
|
| 204 |
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask 1972, R) |
|
| 205 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972, R) |
|
| 206 |
La Dolce Vita 1960, Unrated) |
|
| 207 |
La Strada (The Road) 1954, PG) |
|
| 208 |
Amarcord 2009, R) |
|
| 209 |
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957, Unrated) |
|
| 210 |
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965, Unrated) |
|
| 211 |
8 1/2 1963, Unrated) |
|
| 212 |
I Vitelloni 1953, Unrated) |
|
| 213 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 214 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) 1957, Unrated) |
|
| 215 |
Yojimbo 1961, Unrated) |
|
| 216 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |














































































































































































































