My Favorite Movies


  minnymike's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Just what I need.
2
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
Love and death are incomprehensible together. I just have one thing to say: Go down!
3
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Wonderful, of course.
4
Sleepers 1996,  R)
Sleepers
This film changed my life. I learned that revenge is really great sometimes. And I love real histories.
5
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This film is classic to me. And it's so fantastic that I memorized it.
6
My Girl 1991,  PG)
My Girl
Every single time I see I cry. Childhood movie.
7
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Love and music together really makes a wonderful movie. And perfect arctors too, of course.
8
Domino 2005,  R)
Domino
Explosive and sexy.
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
My favorite HP movie. Snakes forever, dude.
10
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Actors are good, the director is good, the history is good and special effects are good. Want more?! TORÊ KONG!! _|_
11
Hannibal 2001,  R)
Hannibal
Hannibal is one of the best assassins that I've ever seen. And someday I'll eat a brain like him.
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
I always liked pirates. And with Johnny Depp everything became more interesting and funny.
13
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Amelie make life sweet and easy for everyone and I loved it.
14
Sin City 2005,  R)
Sin City
This is the film that splain exatly what I like.
15
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
Everything in this movie is so unbelievable that I can't explain.
16
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Life is weird and I am Jack's broken heart.
17
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
When I think of perfect love usually think of this film. And 'cause of this movie I started to see Keira Knightley's movies.
18
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Quentin Tarantino put every japanese things that I love on this movie.
19
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Literature is showed lovely there.
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
The Crow 1994,  R)
The Crow
Brandon Lee was incredible and I love crows. XD And this movie is so obscure... Beautiful.
23
Queen of the Damned 2002,  R)
Queen of the Damned
This film is one of my favorites most of 'cause of the soundtrack. But is good, I like the theme.
24
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
This movie is so psychological and interesting.
25
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
The first movie of the "serie" about Hannibal that I love!
26
Red Dragon 2002,  R)
27
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
28
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Intelligent dialogs, amazing actors, wonderful soundtrack and trash content. And obviously, the best director ever.
29
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Parental Advisory Explicit Content!
30
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Very good stuff.
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I like it! But because of many wrong details I didn't love it.
32
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
I choose not to choose life, I choose something else. Think about it. =P The only problem was the end.
33
The Client 1994,  PG-13)
The Client
Brad Renfro using a Led Zeppelin t-shirt was something perfect to me.
34
Snatch 2001,  R)
Snatch
My first and favorite Jason Statham film.
35
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
I just love serial killer movies. And I love sins too.
36
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
The first movie scaried me, but this made me laugh.
37
American History X 1998,  R)
American History X
The neonazi history is very interesting, and when some white guy stay 3 years in prison for murder, some strange is happening.
38
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo 1982,  R)
Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo
After I read the book I had to see the movie. I loved both.
39
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
40
Bowling for Columbine 2002,  R)
Bowling for Columbine
Michael Moore did what I wanted to. And Marilyn Manson said what I wanted to.
41
V for Vendetta 2006,  R)
42
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Finally a different fairy tale! And with great soundtrack.
43
My Girl 2 1994,  PG)
44
Saw 2004,  R)
Saw
First horror movie that I liked. Clever and terrible.
45
Chicago 2002,  PG-13)
46
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Finally one animated movie extraordinary! Who doesn't like Dory?!
47
Rope 1948,  PG)
Rope
Incredible childhood movie. I love this classic.
48
Dogma 1999,  R)
Dogma
Very funny the way they talk about God and angels. I love it. And the perfect cast.
49
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
My dream of school.
50
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Mozart is showed in this movie perfectly.
51
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
52
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
The best film about Dracula ever! And Gary Oldman is the best Dracula.
53
Hostel 2006,  R)
Hostel
Sex, drugs and murders. Eli Roth knows how it ends.
54
Blade 1998,  R)
Blade
I don't know, I just love Wesley Snipes doing Blade.
55
The Libertine 2004,  R)
The Libertine
I really don't need to say anything about it, just libertinism.
56
Hook 1991,  PG)
Hook
I was addicted to this movie in my childhood! *_*
57
300 2007,  R)
300
THIS IS SPARTA! Leonidas forever.
58
Saw III 2006,  R)
59
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
Lovely and delicious.
60
The Secret Garden 1993,  PG)
The Secret Garden
All my childhood was like a secret garden with seasons. And I love the fact that anyone can change their destiny or others impression.
61
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
Other classic of my childhood. Some fantasy and some reality to make you think.
62
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
The two films are amazing. =P
63
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
My way of view about revenge was never the same after I saw it. Edmond Dantes forever!
64
Elizabeth 1998,  R)
Elizabeth
Dude, I searched for this film for a long time, it's very good to see Elizabeth's life before she became queen.
65
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
Dude, I wanna be Patch Adams in Law.
66
Sex and the City 2008,  R)
Sex and the City
They'll be forever in my memory and I'll never forget the film that didn't disappointed me and my favorite serie.
67
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
This film made me think about how can be the perfect kind of relationship. And I'd never erase my memory, It made me who I am.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments