Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Minichip's Rating My Rating
1
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
funny as
2
Underworld 2003,  R)
Underworld
brilliant
3
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
nice
4
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
brilliant
5
Cool Runnings 1993,  PG)
Cool Runnings
fuckin hilarious film sanka rules
6
The Mask 1994,  PG-13)
The Mask
jim carry rocks
7
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
hilarious
8
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
cheesy, lush
9
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
brilliant, bloody, rules
10
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
kl but bit too luvy duvy
11
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
gr8 but gets depressing at end
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
funny but bit too emotional
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
bit long and complicated but good
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
not as good as the other 2
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
gr8 film
16
Blue Streak 1999,  PG-13)
Blue Streak
brilliant acting and gr8 story line
17
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
lush i love it
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
gr8 fight scenes
19
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
lush finale
20
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
absoloutley brilliant

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments