My Favorite Movies
| mincata's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 2 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 4 |
Bella (Beauty) 2006, PG-13)
When I saw the trailer for this movie, I was not very interested. However, when I heard from people that had seen it I decided to pay the $10. What a great movie! It was very well paced and acted. People are claiming that the movie starts out slow, but the character development is a very important part of the story. Don't read too much about the movie! It will ruin some of the surprises as the story unfolds. |
|
| 5 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 6 |
United 93 2006, R) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Crash 2005, R) |
|
| 9 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 14 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 15 |
Roman Holiday 1953, Unrated) |
|
| 16 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 17 |
How to Eat Fried Worms 2006, PG)
This movie was GREAT! It was so funny, well acted and fun to watch. You could tell that the actors were having fun making this movie and got along well with each other. They brought so much energy into it. "Worms" is written for kids, and I am amused at the reviews against this movie written by adults. I am an adult, but I LOVED it. It made me feel like a kid again. I also strongly recommend that you watch the gag reel and making. I saw it AGAIN on Sat! |

















