Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  miloboggyhillocks's Rating My Rating
1
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
A never die classic!
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
Stunning, clever and original.
3
The Crow 1994,  R)
The Crow
Dark and brooding, a real gem. The world will never know what Brandon Lee could have done but what a legacy!
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best in the trilogy reaches its climax!
5
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
A superb horror from an MTV inspired generation.
6
Darkman 1990,  R)
Darkman
I love this movie, Sam Raimi has great vision and knows how to use the camera brilliantly.
Has horror aspects as well as the comic book feel. You can see why they picked him to direct Spiderman.
7
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Still brilliant today!
8
Hellraiser 1987,  R)
Hellraiser
Classic!
9
Metallica - Some Kind of Monster 2003,  R)
Metallica - Some Kind of Monster
A great insight into the worlds biggest metal band and how they managed to keep it together.
10
300 2007,  R)
300
I was not disappointed when i saw this movie, a visual feast for the eyes. Great bloody battle scenes with some wicked touches of humour.
11
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The bench mark for all sci fi adventures, will never be bettered.
The original trilogy is the Lord Of The Rings of its era.
15
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
More comica but still a great horror at heart.
16
Army of Darkness 1993,  R)
17
The Terminator 1984,  R)
18
Tombstone 1993,  R)
19
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
It will split your sides from laughing
20
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
The daddy of all werewolf films, with lashings of black humour.
21
The Mummy 1999,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Original, funny and a great family film.
23
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
So original and will never be bettered in its own little genre.
24
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
25
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
A good adaptation of the novel, Cruise does well.
26
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
The scene around the camp fire gets me every time!
27
Pitch Black 2000,  R)
28
Van Helsing 2004,  PG-13)
29
Constantine 2005,  R)
Constantine
Even though they have transplanted the story from Northern England to the U.S. and John Constantines hair has gone from blonde to black, this is a great telling of the Hellblazer comic book.
30
Spider-Man 2002,  PG-13)
31
Gladiator 1992,  R)
Gladiator
An enjoyable action drama, well acted.
32
Blade II 2002,  R)
33
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
What can isay!?!
This film totally blew me away, the special fx are out of this world, the best since LOTR and Jurassic Park.
It actually has a half decent story too, not too complicated for kids and not too stupid for adults. I was really surprised at how much i enjoyed this movie and can't recommend it enough!
If i was still a kid, i would be out pretending to be Optimus Prime right now, FANTASTIC!
34
Escape from New York 1981,  R)
Escape from New York
How cool is Kurt Russell in this movie?
How many iconic cult actors can you fit in one film!?!
A break from horror for John Carpenter this one and he ventures into sci-fi comic book fantasy brilliantly.
Some of the one liners in this are priceless and how Russell maintains his tough icy demeanour throughout the movie is amazing.
The action never lets up either and all the characters are a joy to behold.
You will be rooting for Snake until the end, i still do and i have seen it about 20 times!
35
30 Days of Night 2007,  R)
30 Days of Night
Quite frankly one of the best horror movies to be released in a while. Kudos for being aimed at the mainstream and keeping it brutal too!
The vampires in this movie are one bunch of evil ba**ards, not the dreamy, romantic and gothic type we have had our fill of lately.
Acting is of a high standard and the feeling of isolation that the characters are in comes across really well, much like John Carpenters The Thing.
As i said their is lashings of gore and i think if there is a directors cut of this film to be released on dvd, it will enhance the movie even further. I say this because the plot sometimes seems to jump a fair distance making you ponder what is missing from the story, but this is just a small gripe.
See it, enjoy it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments