My Favorite Movies


  1. millotpue
  2. Millo

An explanation to this list: the 200 first movies are my fav ones, just that. Then it comes a group of films that must be included also by other reasons: TV movies, musicals, for kids, advertisements, short movies, documentaries, social films, movies which are important by a special cinematographic value (they are representative of a particular actor, director, style, special message...), or which are based point-by-point in magnificient literary works, etc. So you can also find very interesting and high-rated films in the last part of the list. This list is complementary with the one "The films which are close to my favorite ones"

  millotpue's Rating My Rating
1
The Quiet American 2003,  R)
The Quiet American
Philip Noyce takes magnifically this ambigous, moral-controverty story from Graham Greene, and takes all the atmosphere from Vietnam before the war was really serious. Reflects the way to do politics by certain nations, mixed with love and other more personal problems. Very modern and actual, important to reflect the world where we live, with a main character -fantastic Michael Caine- which is not a hero but someone who tries to survive and confront his curses and ghosts. Diferent sides, and sometimes people takes part. Very deep movie.
2
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
'My father said I had a hard work to go into this world, and I'd have a hard one to get out from it'.
3
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
The good point about this movie is the combination of the classic spies/thriller genre (this movie is based on a novel by John Le Carre, with some very clear indications about that), with the social point of life that Fernando Meirelles get to print it with. Ralph Fiennes does perfect as this cautious, always trying to seem insignificant diplomatic, while Rachel Weisz makes a wonderful performance as the reference of all the movie, and gives the emotion to the story. Strong story with feelings and messages powerful as bullets.
4
Train de Vie (Train of Life) 1999,  R)
Train de Vie (Train of Life)
It combines the humour that would come from a Wilder movie, with the funny plot of Jewishes trying to look like Nazis but asking for kosher food, and accused by their own partners of being Nazis, but after the discussion they all pray together. In this fake deportation train, even comunism starts to appear, but political and sentimental questions get crossed. Very funny, funny film, with a clever sense of humour, and some unforgettable touchs of lyrism (town´s fool is magnificient). A little jewel for our eyes.
5
Freaks 1932,  Unrated)
Freaks
Tod Browning made this film with all real actors with physical deformations, who worked for circus to have a relative normal life. And that is the great succcess of this film, to tell the story of these "monsters", with lots of humanity, as people with its own dreams, moments to get fun, ways to develop rutines despiste their diseases, codes, and, of course, anxious to revenge if they are offended. Because what you do to one of us, it´s done to all of us.
6
El Verdugo (Not on Your Life) 1963,  Unrated)
El Verdugo (Not on Your Life)
Was it possible to make a speech against death penalty under a dictatorship, and even, make it as a comedy? García Berlanga and Azcona, probably the best couple in Spanish cinema ever, got it. The story is about a person who inherits the charge of executioner from his father-in-law, although he doesn´t want it, just to feed the family, and because they swear him he´s not going to kill anyone. However, he gets more involved each time by reasons he does not control. A very funny comedy, with great moments (the one in the lake reflects the surrealism the dictatorship had itself), but that also gives you the opportunity to think about death penalty, and the forgotten and unforgiven role of the executioner. Hilarious and terribly hard in some moments, if it was an Italian or English-spoken film, it would be a know-worldwide classic.
7
The Great Dictator 1940,  G)
The Great Dictator
Should be watched at schools -OBLIGATORY
8
Memento 2000,  R)
9
The Night of the Hunter 1955,  PG)
The Night of the Hunter
Memorable Robert Mitchum; also scenes in the river.
10
Birdy 1984,  R)
Birdy
Wonderful, dreaming movie, about the illusions of two young people, and also about how they were affected by Vietnam war. Wonderful work from Alan Parker, who uses again the music as a wonderful instrument, but is also great about developing the story and the shots.
11
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
Never had seen Al Pacino more hysterical, incredible, alive. Also really good acting by Cazale, you really feel something about him. The movie gets you thrilled, and at the same time is funny, and at the same time you want to know what's going to happen, and are excited about the future of the characters. You'll be surprised about some news in the middle of the film. Great rhytm.
12
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol) 2003,  R)
Mondays in the Sun (Los Lunes al sol)
For those who don't know the film, it's a social movie about unemployment and how it affects to they people they suffer it. It is a story with really good actors, and it's mainly a story of characters. You can not loose it.
13
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
The exceptional point about this movie is that, although it's about euthanasia, it's a wonderful sing to life. Music is perfect, going on with story, the shots are wonderful, the acting every actor is great, and the story reflects the light of life, the hope, the freedom and the movement of someone who is not free to move... Also great fight among the different opinions from the characters and about the personal drama. Wonderful.
14
Schindler's List 1993,  R)
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
16
Big Fish 2003,  PG-13)
17
One, Two, Three 1961,  Unrated)
One, Two, Three
One of the most forgotten movies from Billy Wilde, unfairly for me. It has got a quick, vigorous rhytm, with a dozen of jokes per minute, and laughs about everything: capitalism, comunism, nazism, the combation of all... James Cagney is incredible, he will let you exhausted.
18
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
The best possible combination of Count of Montecristo and 1984
19
The Godfather, Part II 1974,  R)
20
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) 2010,  R)
The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos)
Great! Incredible! Enormous Campanella! He takes a lawyers-thriller (Darín remembered to Al Pacino in his best times, and Campanella was greatly influenced by the 70s American thriller) and to a I-can-not-breathe-while-looking-it he adds wonderful touchs of poetry, tenderness and incisive humour. Although the rhytm is slow, you never get bored, as the script is incredible. Amazing sensation!
21
Topkapi 1964,  Unrated)
Topkapi
Really funny. Unforgettable, tender Ustinov.
22
The Elephant Man 1980,  PG)
23
Dead Poets Society 1989,  PG)
24
The Truman Show 1998,  PG)
25
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Impossible to say anything, just laugh, laugh, laugh... As an annecdote, it was forbidden in Norway, fact what was used as an advertisement in Sweden.
26
Midnight Cowboy 1969,  R)
27
The Holy Innocents (Los santos inocentes) 1984,  PG)
28
Amélie 2001,  R)
29
Good Bye, Lenin 2004,  R)
30
M 1931,  Unrated)
31
Princesas (Princesses) 2005,  Unrated)
32
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
33
The Third Man 1949,  Unrated)
34
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) 1988,  R)
35
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2002,  R)
El Hijo de la novia (Son of the Bride)
Costumbrism, incredible jokes (you won't stop laughing), little and precious stories which turn around the character of Ricardo Darin...
36
JFK 1991,  R)
37
Awakenings 1990,  PG-13)
38
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
39
Spartacus 1960,  PG-13)
40
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
2010: The Year We Make Contact
Incredible, incredible, incredible end. Everything what was unsolved in 2001 is now revealed, and it has sense!
41
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
(This comment was before watching it): A film against consumism and generating rubish, and conservatives say it is communist? It is clear that when you put a message, people with interests accuse you of strange things to discredit you. It is said it is poetic and dark. I would like to check it by myself.
(After watching it): I want to be like Wall-E, a mixture of Woody Allen, Chaplin and Short Circuit... If I have children, I´ll put them the names of Wall-E and EVA.
42
A Very Long Engagement 2004,  R)
A Very Long Engagement
I have seen it again, and I have got amazed again by this wonderful story. Not only a thrilling testimony about the WWI, based on a consistent book; not only Jean Pierre Jeunet doing it perfectly again, with those yellow and brown filters, and his marvelous secondary characters and little details that were so brightful also en Amelie; not only Jodie Foster making such a delightful role; even more (now I realize) the two more on-fashion actresses of France, acting together, with also a great work from Ulliel. In summary, a film you must not loose by any circumstance.
43
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
44
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
45
WarGames (War Games) 1983,  PG)
46
Groundhog Day 1993,  PG)
47
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2006,  Unrated)
48
Seven (Se7en) 1995,  R)
49
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
I donÃ,´t need to say anything about immeasurable Natalie Portman interpretation as everybody is going to underline it. However, I would also like to speak about the brilliant direction, artistic direction, scenography, the contrast between dark and brightness, the consonance of everything that is going on with everything that lies beneath... Perfect actorÃ,´s direction, perfect use of the visual and sound effects. A great, great, great, immense work from Arronofsky, a strong story of confrontation (comparable to The prestige, but in femenine) and all a psychology study about the evolution of a mind to the limit.
50
Crash 2004,  R)
Crash
Matt Dillon master scene, as well as the final one, are unforgettable.
51
Contact 1997,  PG)
52
Stargate 1994,  PG-13)
53
Dangerous Minds 1995,  R)
54
Sleepers 1996,  R)
55
The Dark Knight 2008,  PG-13)
56
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3D 2005,  PG-13)
57
The Public Eye 1992,  R)
The Public Eye
Great Pesci. Great character. Great story. And of course, excellent photography.
58
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
Incredible, incredible end (even improving the original). After reading the book, you miss the absence of Eponine and Gavroche, so it would be just a 3.5, but I let this point because of the great impression that the movie made in me, when I did not know the story. I imagine that this production had time limitations that avoided to put all the characters, although the missing ones are very interesting (I suppose the director did no have the chance to make a 3 hours story, as, for example, Tom Hooper had). Great interpretations from great actors -the Javert from Rush is my favorite villain.
59
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
60
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
Wonderful movie with great actings that makes you breath the smell of the old classic movies... The slow rhytm is a jewel.
61
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
As Del Toro says, is a film about the value of disobeying...
62
The Neverending Story 1984,  PG)
63
Under Suspicion 2000,  R)
64
Unbreakable 2000,  PG-13)
65
Up 2009,  PG)
Up
Almost as poetical as Wall-E, it also has a first almost silent and lyrical part, and then a part more dedicated to adventure and more for kids. So, less impacting than Wall-E, but impressive anyway. Probably the best opening scene (I am talking about the first 45 minutes) I have seen in a looooong time. Tender. Marvelous.
66
Network 1976,  R)
67
La Strada (The Road) 1954,  PG)
La Strada (The Road)
Although the behaviour of the characters is completely fool (and makes you loose your nerves), it is a really touching story. Three main points: Anthony Quinn, Nino Rota´s wonderful music, and the incredible acting of the even, even more lovely Giulietta Massina... It´s a movie that is disgusting to see almost all the way, but when it finishes it impacts you, and also at the beginning you are angry with the movie, a time later you recognize it was lovely and marvelous, even understanding that the characters were wrong in many things.
68
The Method (El Metodo) 2007,  R)
The Method (El Metodo)
Although based on the theater play 'Grönholm method', Mateo Gil takes the script and develops a story that also shows you how far people arrive to decide your competence to a job (or to get that job), but changes it completely. In this story, there is something outside (Madrid is assiting to G-7 meeting), and also it's a coral story, with many characters, each one with a different personality, to make you reflect about the different human types. In some things, this movie is much better that the original play, in others, it's not so good, but that's the point, there are completely different stories. So, good play of actors, all developed around a table and few scenarios, in an impacting, shocking, brutally competitive contest that shows us lessons about human condition and how agressive or merciful we can be, the fight against generations, in fact, it's a movie about many things. You better discover by yourself.
69
The Untouchables 1987,  R)
70
Good Will Hunting 1997,  R)
71
The Devil's Advocate 1997,  R)
72
Lady in the Water 2006,  PG-13)
73
A Perfect World 1993,  PG-13)
74
The Sting 1973,  PG)
75
Save the Tiger 1973,  R)
76
Changing Lanes 2002,  R)
Changing Lanes
"You owe me twenty minutes. Can you give me my twenty minutes back?".
77
Inception 2010,  PG-13)
Inception
Very intelligent gothic cathedral of dreams inside dreams. Great story between Leonardo di Caprio and Marion Cotillard. Versatile and full of philosophy universe. A tragedy about human passions and condition, lost and fails, decisions and consequences. About how fiction can affect real life. Good main characters, and great solution of the misteries. The only bad point is that, in the last part, the action scenes are more a weight than a gain.
78
El Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) 1967,  Unrated)
79
Suddenly, Last Summer 1959,  Unrated)
80
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria) 1957,  Unrated)
Le Notti di Cabiria (Nights of Cabiria)
Lovely, lovely Giulietta Massina
81
The Prestige 2006,  PG-13)
82
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
83
Cell 211 (Celda 211) 2009,  Unrated)
Cell 211 (Celda 211)
Magnificient movie with wonderful actings (exceptional Luis Tosar as Malamadre, with his accent from Seville, even enormously fun in some moments, and scaring the others), about prisons, corruption, power, honor codes, and what can happen to a man when he is in the wrong place, and how he can change. Intense and powerful.
84
Agora 2010,  R)
Agora
For me, the real film that shows that you can make a good historical movie again. Tell us the story of Hypathia, the last great scientific of antiquity, a woman that defended that philosophy and knowledge were something important, model for feminists and scientifics. Takes us to Alexandria in the time of Romans, shows as the famous Lighthouse and the Library, and talks mainly about religious intolerance. A movie against fanatism, then and ever, in which we can find lots of things in common with our present time. Very intelligent movie, and a song directed to stars.
85
Batman Begins 2005,  PG-13)
86
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
87
Gran Torino 2009,  R)
88
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
Witness for the Prosecution
Intriguing, great actings (mainly Marlene Dietrich, superb), sometimes with a very ironic and British sense of humour by Charles Laughton... and I can not tell you anything more...
89
Touch of Evil 1958,  PG-13)
Touch of Evil
Probably the movie I liked more from master Orson Welles, with some of the characteristics that made him famous: a good film noir script, corruption and darkness, and good work with the camera. A nightmare in which the actings from Heston, Welles himself and the female cast are very good. Great opening scene, famous in cinematographic history.
90
Babel 2006,  R)
91
Spellbound 1945,  Unrated)
92
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
In my opinion, the best femme fatale in cinema history (not by attractive, but for our capacity to believe in the character). Oustanding acting from Edward G. Robinson in an implacable chasing for the killer: Billy Wilder shows as how to make a good film noir with all the good ingredients of the genre.
93
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1999,  R)
94
The Conversation 1974,  PG)
95
Finding Forrester 2000,  PG-13)
Finding Forrester
Intelligent movie, for which the main word to define is subtlety; subtlety in dialogs (not a superficial word that could be deleted if the message is understood), subtlety in the way to express fillings, with very sharp but simple dialogs, with no need of artifices. Sean Connery makes a great role as the misantropous writer that recovers faith in communication with a student that is lost and finds his way through him, so there is a two-directions dialog, instead to be a monlogue as it sometimes happens in other movies of the same style. Messages not too melodramatic, just strong, and a final message for life and behaving thruthfully with yourself. So, a very good movie, in which all actors are god, specially that king of acting, Sean Connery, majestic as ever. By the way, did anyone realize that the writer is like an alter ego -not equal, just similar in some points- of James Joyce? The only difference, of course, in a Sean Connery characters it has to be remarked that is Scottish, haha
96
The Closet (Le Placard) 2001,  R)
97
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
As it is common in Hitchcock, the intriguing part of the plot appears when the movie is quite advanced. The second part is really great, with a combination of music, visual games and references, all in combination to reflect the obsessions and the traps from the past of the characters. Great performances and roles for James Stewart and Kim Novak.
98
Z 1969,  PG)
99
The Girl of Your Dreams 1998,  R)
The Girl of Your Dreams
Penélope Cruz makes a very good play; away for that, very funny script, and impacing end. Good comedy but with really serious moments.
100
Tu nombre envenena mis sueños (Your Name Poisons My Dreams) 1996,  Unrated)
101
All the President's Men 1976,  PG)
102
The Usual Suspects 1995,  R)
103
The Front Page 1974,  PG)
The Front Page
The first time I saw it I was very tense, because the atmosphere is quite claustrophobic and the issues treated are strong... However, at a second watch, you know how it's going on, you can concentrate more in the jokes, and that dark sense of humour becomes a little more quietful. The summary is that I liked each projection, by different reasons, which are different good points about the movie. Everything fits perfectly, every dialog, as it has to be, works with the precision of a Swiss clock. That's a classic, one you don't care to watch it one thousand times, you like it.
104
The Dinner Game (Le Dîner de cons) 1999,  PG-13)
105
The Silence of the Lambs 1991,  R)
106
Sommersby 1993,  PG-13)
107
Death of a Cyclist (Muerte de un ciclista) 1958,  Unrated)
108
Runaway Jury 2003,  PG-13)
109
Fatherland 1994,  Unrated)
110
Inherit the Wind 1988,  Unrated)
Inherit the Wind
Based first on a real story and later on a theater play, with many adaptations, this one offers enormous actings and the eternal fight among faith and reason. Liked much, much the resolution.
111
Red Dragon 2002,  R)
112
The Blues Brothers 1980,  R)
113
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
114
The Man from Earth 2007,  Unrated)
The Man from Earth
In some aspects, it´s an anti-film. Conceived as a sofa-discussion, in some momentos the reactions of characters -actors do good, but you can see they are not enormous ones- are more academical than real. However, it´s a strong script, everything is well justified, intelligently thought, and the films deserves to be watched.
115
Primal Fear 1996,  R)
116
Dogville 2003,  R)
117
The Godfather 1972,  R)
118
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
What I liked about this film was 1) the excellent actors for musketeers, 2) the change in the relations among them: De Artagnan as an enemy, Porthos comic and suicide, Aramis adquiring a critic role that we never suspected in the most superficial of the four...
119
Unforgiven 1992,  R)
120
Brassed Off 1997,  R)
121
The Odd Couple 1968,  PG)
122
The Fortune Cookie 1966,  Unrated)
The Fortune Cookie
Another Billy Wilder movie with Jack Lemmon as a poor man, and Matthau as one of the most terrible (in the same of selfish) and funny villains you have ever seen in cinema. The romance parts are not very good, but, OK, you can overcome that. Also, very good pearls about guilty and how to take circumstances, all with Wilder's characteristic acid and sometimes dark sense of humour.
123
Back to the Future Part II 1989,  PG)
124
Back to the Future 1985,  PG)
125
Back to the Future Part III 1990,  PG)
126
Short Circuit 2 1988,  PG)
127
Shower 2000,  PG-13)
Shower
Lovely and tender movie that will put us far away from modern-day stress. Relax an little, and take a bath...
128
Kitchen Stories 2004,  PG)
Kitchen Stories
As you see in Flixter summary of the movie, everything starts with a scientific experiments... but soon, you'll see that human communication, and unexpected connections, are more powerful than anything. A little big story about friendship.
129
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2004,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
I think I will never forget the moment Ernesto crosses the river.
130
A Day at the Races 1937,  Unrated)
131
Time After Time 1979,  PG)
132
Volver 2006,  R)
133
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
I am going to make a spoiler: don´t you think the film itself is a metaphor of India? Not only because, although nobody wanted to distribute it, they got 8 Oscars and worldwide acknowledgement. Just look at the central topic of the film: the main character -as India- has crossed through many difficulties that now are useful to him to answer the questions and triumph.
134
Ministry of Fear 1944,  Unrated)
Ministry of Fear
I expected a lot from a combination of a Graham Greene´s story and Fritz Lang´s direction. And at the beginning, it seems magnificient, with the extraordinary atmosphere from the German director, and the curtains of mistery that appear after each step, away from a very good work with scenography and cinematography. However, the film looses that great impact as time goes by, and becomes a more much conventional spies story. As a Flixter pal said, it had all the ingredients to be the best film noir story ever, but it was only close. A new revision of this story, increasing the film noir tone, getting deeper in the psychological aspects of the characters, increasing the number of twists and overcoming the war stereotypes, will be necessary to make a perfect story from this classic, which, anyway, is deserved to be seen.
135
Braveheart 1995,  R)
136
The Night of the Generals 1967,  Unrated)
The Night of the Generals
Astounding interpretations and a very well developed intrigue
137
Rear Window 1954,  PG)
138
Persepolis 2007,  PG-13)
139
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Catwoman by Michelle Pfeiffer, one of the best female villains in history of cinema. Very gothic and dark.
140
Mystic River 2003,  R)
141
The Happening 2008,  R)
142
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
143
Fallen 1997,  R)
144
Signs 2002,  PG-13)
145
The Village 2004,  PG-13)
The Village
'It is not a film that makes you feel fear: it is a film about fear...'
146
El Lobo (Wolf) 2004,  R)
147
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
The Lady from Shanghai
A good film noir, with its femme fatale and all the good points of the genre. What I like more from the film is the use of scenario: some people will tell you about the mirror's scene, but I liked even more the interaction with people and scenarios in Caribbean, Chinese neighbourhoods, people around... That interaction is not perfect, of course, as 40s movies hadn't overcome that defect of focusing too much in just the main characters, but I think it's the better approach I have found from a movie in these years. The plot is interesting, with shocking moments, keeps you asking all the time what is going on, however, you may find some things which are difficult to believe in love story (but is in part a problem of the age it was made, when they didn't want to call lust by its name: also, Rita Hayworth is impacting, yeah, but as a femme fatale there were actress who were more credible, but for me the problem comes from the way the script desvelops the character; however, her climax moments were apoteosic). So, a very good movie, not perfect, but one classic which deserves its name.
148
The Chamber 1996,  R)
149
Your Life in '65 (Tu Vida en '65) 2006,  Unrated)
Your Life in '65 (Tu Vida en '65)
Albert Espinosa is an actor (delicious role in the TV series 'Abuela de verano'), screenwriter and also theater writer. He wrote this story for theater and adapted it, and you realize is a very theater story, all about a group of friends on what seems to me a common Sunday. The main characteristic of the film is how bright and full of life it is, although it spokes about death. Funny in some moments, with memorable quotes, some ideas that come back all the time along the whole movie in the exact moment and exact time. Little story, with some things quite difficult to believe (in certain moment, experimental), but a little gift for our ears and eyes. Although apparently the plot is not much complicated, the capacity of taking dialogs and take as much as possible for them is incredible. So, very good work to be seen.
150
Even the Rain (Meme La Pluie) 2011,  Unrated)
Even the Rain (Meme La Pluie)
Good characters work combining past and present, history and social ideals, and the reactions of the different components of the film team (director, producer, actors, each with a different vision of life -idealistic, cinic, compromising) to the colonial problems which are described in the movie they are making, and also the water problems that are happening in Bolivia at the time they are making the movie. Not manicheist, finds character with a grey scale between the absolute white and black, and creates good combination among them. Also a good approach to the different points of view, conception of life and perspective to problems of the First and the Thirld World. The only bad point is that, and the end, it seems that the story doesn´t close completely, but it is something that sometimes happens in life too. Also another point that you may like/dislike of the movie is that it seems sometimes more concentrated in the reactions of the Spanish citizens than on the problems of the indians themselves.
151
Nixon 1995,  R)
152
The Confession 1999,  R)
153
Simone 2002,  PG-13)
154
The Shawshank Redemption 1994,  R)
155
The Best Offer 2014,  R)
The Best Offer
I like it more for what it points that for what it shows, but I like both them. Intelligent and elegant.
156
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Unforgettable soundtrack, and unforgettable pair Alfredo-Totó.
157
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
158
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
Reminds "The conversation" of Coppola, and the old films of spies and controverted moral decisions. A good example of how a good movie can be done just with good intentions and a good script, but it has also good actors. Loved the beginning of the article that the character of the writer writes in the middle of the movie. A pity that the principal actor died recently.
159
American Gangster 2007,  R)
160
The Dancer Upstairs 2002,  R)
161
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 3D 2002,  PG)
162
Leaving Las Vegas 1995,  R)
Leaving Las Vegas
Very good movie about losers. Good script, though chronicity which is needed for the story makes it hard in some moments. Oustanding performances from the main actors, Cage's Oscar is the most deserved one I've ever seen, and Shue is amazingly perfect. Powerful movie which shows how love can be sometimes more real in the most uncommon and terrific circumstances, out from the conventional rules and the expected gestures, which are not workful for this wonderful two characters.
163
Carrie 1976,  R)
164
The Fisher King 1991,  R)
165
Snake Eyes 1998,  R)
166
El Robo Más Grande Jamás Contado 2002,  Unrated)
El Robo Más Grande Jamás Contado
The main character is a robber that, after going out from prison, needs to make the definitive big business; then, he discovers an excentric counterfeit who has an incredible ability for painting, and decides to steal the most famous painting in Spain: Guernica. This movie, directed by the Spanish Academy Award winner Daniel Monzon, is a very funny, light comedy, by which you won't stop laughing and wishing all the luck of the world for the bizarre, loser, in some points tender characters.
167
Elsa y Fred 2008,  PG)
Elsa y Fred
En un cine donde suelen abundar los romances descafeinados de adolescentes, sorprende esta preciosa y original historia de amor entre dos personas mayores. China Zorilla está fabulosa, insuperable, hipnotizadora, con un verbo tan fluido como el de Ozores en sus mejores tiempos. Y Manuel Alexandre, tan majestuoso como siempre. Altamente recomendada.
168
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
169
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
The most anti-militarist belic film I have ever seen (impossible to believe, aparently, when you see the first 10-15 min). I have never seen a more irritating heroe than the one interpreted by Alec Guinness (reminding me, sometimes, a mixture of a tragic Peter Sellers and a "How to be british" book). The bad point (apart from the long duration): all the enemies are fool -but it was very common in the films of that time.
170
*batteries not included 1987,  PG)
171
The Paper 1994,  R)
172
The Front 1976,  PG)
173
Rain Man 1988,  R)
174
The Boss of it All (Direktøren for det hele) 2007,  Unrated)
175
Stand by Me 1986,  R)
176
Scent of a Woman 1992,  R)
177
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
178
The Hudsucker Proxy 1994,  PG)
179
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
180
Marnie 1964,  PG)
181
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
It was my first lawyers film, and it impacted me. Fabulous Nicholson as a presuntuous, iron-made militar. "I have breakfast all morning in front of a thousand people that want to kill me" (not exact, I saw it in Spanish). Also a good thinking about human life value and dignity.
182
The Chase 1966,  Unrated)
The Chase
The tension of the story and the movie goes in crescendo till the end. The title of the Spanish version reflects in a very good way the spirit of the film: "The human pack of hounds", could be translated.
183
Outbreak 1995,  R)
184
Bwana 1996,  R)
185
American Beauty 1999,  R)
186
Casablanca 1943,  PG)
Casablanca
It is said is a cliche: well, probably, but it is the perfect cliche. Anything else is a copy from that.
187
Te doy mis ojos (Take My Eyes) 2006,  Unrated)
188
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
189
Bonjour Monsieur Shlomi 2004,  Unrated)
Bonjour Monsieur Shlomi
Little jewel. Very funny and tender movie, with tastes from Mediterranean. You'll feel sympathy about poor brave Shlomi and how many things he must worry about. You wil alsol fall in love with the strong-personality characters, mainly the unforgettable Grandpa. A beam of light in the cotidianity, and a story about how even the most lost people find sometimes their way to greatness. And how life can be changed just by something so easy as making a cake. Enjoy this little and brilliant dessert.
190
Judgment at Nuremberg 1961,  PG-13)
Judgment at Nuremberg
Very intelligent approach to the responsabilities after WWII, mainly because it does not try to judge the main leaders, but the men who were just obeying orders or making their jobs. Also some arguments have been explored frequently, others are quite new or expressed in an original way, and shows the complexitiy of the arguments. It makes a good job describing the political circumstances of the moment and how they affect to the judgment (and, as well, how the judgement affected Germans). Great actings from Burt Lancaster (specially) and Maximilian Schell, maybe some of the bests I have ever seen -by the way, Montgomery Clift was very good, I don´t remember, what of my Flixster friends told me she was an enormous fan of him?, I don´t remember, and I would like to know-. The main faiulure of the film is not combining in the correct proportion the judgement and extra-jugdgement stories, what would have improved the story (for example, although Marlene Dietrich makes a good role, they don´t make the most of her, as a enormous actress she is), and also a problem of rhytm -it has moments of climax and anticlimax, but doesn´t seem to arrive to a directed peak, and story apparently lacks of a rhytmical continuity. In any, very good work, mainly if you take under consideration the difficulty of the issue, that makes some fails be exonerated. The end, by the way, satisfies me as a conclusion, including all the different arguments you can expose against it.
191
Ed Wood 1994,  R)
192
Little Miss Sunshine 2006,  R)
193
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1949,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
Wonderful interpretations of both the father and the son. Good way to represent the anguish of those who are always about to loose everything they have. It is true that the plot is quite simple and that most of the time doesn't show great emotions (also, the rhythm is not slow, but not impressive), although the strength of the situations and the deeply sad feelings of the great characters -particularly at the end-, makes this movie go in my review from 3 to 3.5 stars. Should be watched at schools.
194
Blade Runner 1982,  R)
195
Modern Times 1936,  G)
196
Phenomenon 1996,  PG)
197
Music Box 1989,  PG-13)
198
K-PAX 2001,  PG-13)
199
Frost/Nixon 2008,  R)
Frost/Nixon
Excellent acting from Langella. Also, good way to focus the story as a false documental, talking the pulse to all the characters. You really feel the pressure under the project, mainly in the fight that Frost has with his own past and with other people. Very good work.
200
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
201
Columbo: Columbo Goes to the Guillotine (TV SHOW) ,  Unrated)
202
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
203
An American Tail 1986,  G)
An American Tail
One of my favourites when I was a child. If I had children, I would recommend them to watch it.
204
The Great Mouse Detective 1986,  G)
205
Pete's Dragon 1977,  G)
206
The Land Before Time 1988,  G)
207
Ice Age 2002,  PG)
208
Dumbo 1941,  G)
209
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
Atlantis - The Lost Empire
I must confess... I have a special weakness about Atlantis myth...
210
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
How to Train Your Dragon
Spectacular beginning and stage. A praise to the difference. Very good creation of dragons and images. Characters which fit perfectly. VERY, VERY WELL DONE.
211
Astérix chez les Bretons (Asterix in Britain) 1986,  Unrated)
212
Ponyo 2009,  G)
Ponyo
Miyazaki does it again and, taking a particular version of old story of Little Mermaid, makes an universe full of wonderful creatures as well as unforgettable and original characters.
213
Despicable Me 2010,  PG)
Despicable Me
Nice and funny. I want one of those yellow things for my birthday
214
The Princess and the Frog 2009,  G)
215
Aladdin 1992,  G)
216
Megamind 2010,  PG)
217
Mary Poppins 1964,  G)
218
Return to Oz 1985,  PG)
219
Les Misérables 2012,  PG-13)
Les Misérables
Hooper creates a mix of opera and musical although, despite the good scenography, he employs the camera to close shots to underline what can not be done in a musical. Although a little strange because there is no pause in the singing, the product works quite well (not as well as the story itself from Hugo, which is one of my favorites), specially by the great work of some actors, specially Jackman, Barks, and, over all, a great Hathaway with a incredible interpretation of "I dreamt a dream" (astounding). Music, of course, is amazing, songs are addictive, and such good characters as Gavroche give a note of color. The main "but": Russell Crow was a very weak Javert. The movie itself is a 3.5, but I add half an additional star because all the details I have mentioned above.
220
Man of La Mancha 1973,  PG)
Man of La Mancha
I saw it originally as a theater play, and I loved it. This cinematographic version has all the good points of the play (great songs and choreography, idealism, great story inside a story, lots of colour and light, at the same time that it thinks on deep questions), and also great interpretations from all actors, leaded by brilliant Peter O' Toole and an astounding Sophia Loren. Great, but, as you may expect, to represent it on a stage is almost always better than watching it with the restrictive point of view of a camera.
221
Dancer in the Dark 2000,  R)
222
Evita 1996,  PG)
223
El padrecito (The Little Priest) 1964,  Unrated)
El padrecito (The Little Priest)
This is the one I like most from Cantinflas films, but it doesn´t mean the others are worse.
224
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  PG)
225
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1999,  Unrated)
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon)
Inspired by the movie "Hugo", I finally did one of my old must-do, that was watching this movie. It is still a great triumph of colour (when watched the hand-coloured images) and imagination, and special effects continue being impressive, more when considering the time. A great inspiration for much of the following cinema.
226
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
Cyrano De Bergerac
The verses of Edmon Rostand are incredible. Not just a love story (as many people, including myself, believed), but the story of a man who follows his way of life in spite of all troubles that it implies. It is not broadly known that Cyrano was a real person, and that lots of things that are told in the play about him are true (including some of his writings and ideas).
227
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
Mary Shelley's Frankenstein
Good revision of the myth, taking it to the origins. EXCELLENT ACTORS.
228
Othello 1995,  R)
229
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Pretty loyal adaptation. Of course, it couldn´t reach the deepness of the original, and of course, it couldn´t employ the good qualities of the comic fomat, but, come on!, it´s an adaptation, the idea was to take the general idea of the good story and explore the possibilities of cinema, not trying to get the good features of comic format, but to substitute them by the good points of cinema (for example, music!, that is really well-chosen). As you can presume, the main problems come from trying to tell a so-long story in just a reduced film (the extended version will probably be much better), so I understand that people that haven´t read comic don´t understand some parts, or think things go much quicker than they should -mainly, it is difficult to understand characters´ motivations, and you can see the "mark" of the scissors applied in some parts of the film. The changes from the original argument are mainly showing some parts that we lost in the comic (interesting change of point of view), other way to organize some facts, and principally the end, maybe more logical and self-conclusive, but without some of the strong implications that the original one had. So, finally, it is a good film to see, maybe make you think more questions than answers, but that is the point, the film is a way you decide to read the comic, that is a masterpiece in literature. Although I must say, you enjoy much from the film if you have previously read the graphic novel, so, start with it.
230
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
Between 3 and 3.5. I had the good (or bad) luck of reading the great novel from Steinbeck before watching the movie. Of course, it is very difficult to reflect all the little details of a classic novel as "The grapes of wrath" in a movie. However, it is a faithful adaptation, in which John Ford achieves a great characterization of the protagonist family (with interesting nuances for their personalities) and the material conditions in which they live (their car, about to die more than once, and the poor aspct of the camps they are living in), being these last ones visually shown even in a more lively way than in the book. The social compromise of the novel is expressed, and although the need to cut some parts from the original, some interesting additional details are added. In summary, very powerful dramatic scenes about the events around this family, with great actings. A pity that the original end of the book (one of the most powerful I have ever read) couldn't appear because of censorship codes of that time. There are a few great mistakes in the script that are quite visible, but I suppose they can be forgiven.
231
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
The Adventures of Baron Munchausen
The film was not excellent, but has a good message, good ambientations, good actors, and it is imprescindible for the ones that got fascinated by the character when we were young.
232
Julius Caesar 1953,  Unrated)
Julius Caesar
Powerful speech of Marc Anthony.
233
Life of Pi 2012,  PG)
Life of Pi
The same way that the original novel was an exercise of literary lyrism, the movie is a perfect example of visual lyrism. First, becomes it preserves the spirit of the original book, including the magic realism and the delightful first part talking about the childhood of a boy in India. Second, because Ang Lee employs his visual resources to show us the wonders of nature in a wonderful scenario. Although the book continues being better, and of course there are things which are not mentioned or slightly change, in general, it is a good adaptation.
234
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
235
The Light Bulb Conspiracy 2011,  Unrated)
The Light Bulb Conspiracy
A documentary about the fact that many products could have a much longer lifetime, but the engineers are forced to design them in order that they get broken before, and then consumers have to buy another one. This so called "programmed obsolescence" is the basis in which our economy is developed, but, what happens with environment? And common sense? The story starts with a light bulb in the United States which has been providing light since 1901, and continues now: why our light bulbs, then, only last for 1000 hours? A must-see documentary.
236
Blue Gold: World Water Wars 2008,  Unrated)
Blue Gold: World Water Wars
A must-see documentary about probably the most important resources that we have and, so on, which is going to generate conflicts in the next years
237
The Cove 2009,  PG-13)
The Cove
This documentary is like a thriller: it has a man who is sorry by his previous actions and wants to mend what he started to destroy; it shows you the economical causes which are motivating the killing of dolphins; they talk you about the consequences on the life of dolphins, but also in the life of humans, showing you the dangers that eating dolphins have to human health. And, finally, they show you all the problems and difficulties to achieve the so-waited final scene about the killing of dolphins. It is not only a great documentary and movie, it is also an act that has contributed to higher knowledge of general public about what is going on and is helping to a noble cause. Magnificent work.
238
Bowling for Columbine 2002,  R)
239
Sicko 2007,  PG-13)
Sicko
"Ten years ago, I wouln´t have believed this could happen in USA. We don´t left our people behind".
Great docummentary -at the style of Bowling for Columbine- which could seem a little old because of Obama reform, it is not because there is still a lot of people with no or a bad health insurance, and also because, in this time of crisis, it talks about questions related to crisis that are important (in fact, Moore could have spoken about Escandinavian countries, which have this social assistance system even more developed, and because of that they have almost no crisis at all).
Moore is a little sensationalist, but the things he tells are corroborated in 90% for what I have heard and seen by different media and also as a personal experience as European and a person with US friends and who has visited the States twice. There is only one aspect I don´t agree with the documentary, and it is he speaks of Cuban sanitary system as one with high technology: although I have listened by different ways that Cuban doctors make a great effort for the resources they have and that it is, globally, a good sanitary system, it is true that some high-technology devices can not be acquired because of the lack of money and the embargo. But these problems are due to the blocking the island suffers from 50 years ago and other situations relative to a dictatorship or economic parameters, and I think it´s clear they have nothing to do with universal health assistance -which works correctly (of course with problems, as any other system) in countries as France, Canada, England, Norway, Sweden or Spain, where I live. So, I think the Cuba spot in the documentary should exemplify that, with even less resources, a fair system can help people more that an unfair one, no matter how much money it has.
240
Medianeras 2005,  Unrated)
241
Skhizein 2008,  Unrated)
Skhizein
Wonderful, hypnotic fantasy and science-fiction story, but very lyrical and existencialist. Highly recommended.
242
Éramos pocos (One Too Many) 2005,  Unrated)
243
La Cabina (The Phone Box) (The Telephone Box) 1972,  Unrated)
244
Binta y la gran idea (Binta and the Great Idea) 2004,  Unrated)
Binta y la gran idea (Binta and the Great Idea)
Wonderful, wonderful idea! Just see it, it is only 30 min long, and the end, it is incredible
245
The Lady and the Reaper (La dama y la muerte) 2009,  Unrated)
246
The Key to Reserva 2007,  Unrated)
247
Best of Sherlock Holmes 1984,  Unrated)
248
Jack the Ripper 1988,  Unrated)
249
Death Note (Desu nôto) 2007,  Unrated)
Death Note (Desu nôto)
In fact, my opinion is not about the movie, but the TV series, which I consider fantastic. A brilliant mix of Sherlock Holmes vs Moriarty with supernatural events, with a continued twisted plot with changes and new data each chapter. Bravo.
250
MacGyver - The Complete Series 1985,  Unrated)

Comments (4)


Post a comment

Recent Comments

  1. millotpue
    millotpue posted 5 years ago

    I will also like to add "Napoleon", with Christian Clavier (not in Facebook)

  2. millotpue
    millotpue posted 5 years ago

    I would also like to add Depardieu´s version of The Count of Monte Cristo, but it is not in Facebook.

  3. millotpue
    millotpue posted 5 years ago

    Although it is difficult to make stadistics, as the list is constantly changing, we can say the more repeated directors are Billy Wilder and M. Night Shyamalan; in actors, Morgan Freeman and Al Pacino, and in actresses, Jodie Foster and Penélope Cruz.

  4. millotpue
    millotpue posted 15 months ago

    I would also like to include the TV series "The lost room"