My Favorite Movies
fav movies form all over:)
| millhouse9's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 2 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 3 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 4 |
Garden State 2004, R)
this film was very well done! it trapped me in it, i felt so many emotions while watching it! |
|
| 5 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 7 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13)
i am really starting to like these directors work. i do think they should stick to making comdey films as they is good at it! |
|
| 8 |
Where the Heart Is 2000, PG-13) |
|
| 9 |
Zodiac 2007, R)
this was the best film i seen in 2007! |
|
| 10 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 11 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 12 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 13 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 14 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 15 |
To Have and Have Not 1944, Unrated) |
|
| 16 |
The Magdalene Sisters 2002, R)
i have no words to decribe this film! i can't explain how it made me feel, anrgy?...yes, sad?...definently, confused?....a little, sympathy?...a lot. i think the reason i felt all of these is because this was a true story and did actually happy, maybe the charactors used where fictional but the circumstances and conditions are all realistic and very ture making this a very powerful and sad film, brilliant acting throughh out! |
|
| 17 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 18 |
Scent of a Woman 1992, R)
one of the best films i have ever seen, so powerful filled with morals and advice that will always win, outstanding preformance by Al Pacino he deserved his awscor for that, not to meansion how hot Chris O'Donnell was when he was young! the amazing speach at the end should be shown to all world leaders might give them a few pointers :) |
|
| 19 |
Schindler's List 1993, R)
outstanding is the only word i can find to describe this film, it is so realistically done to how world war 2 was for jewish families in poland and one of the worest episodes in history! the direction is beautiful and the acting is top notch. a beautiful story whish brings back faith in human beings! |
|
| 20 |
Crash 2005, R)
this movie got me thinking big time, about myself and the society i live in , it is very moving and gripping, shows just how everyone can change there opinion if they don't stay narrow minded, but also that it is very easy to conform to society's veiws! |
|
| 21 |
Pitch Black 2000, R) |
|
| 22 |
You've Got Mail 1998, PG)
this is one of my favorite feel good movies, i just think it is so pretty how they both fall for what is the real person they both are but hate this other person that they are being in there careers! i love how they happy and funny this film is ! i really think that tom hanks and meg ryan are the best movie couple. |
|
| 23 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 25 |
Stargate 1994, PG-13) |
|
| 26 |
Secretary 2002, R)
waw! |
|
| 27 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 28 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 29 |
This Is England 2006, Unrated)
most power film i have seen this year! |
|
| 30 |
A Clockwork Orange 1971, R)
malcolm mcdowell is an amazing actor i have to admit! |































lourdhuraj posted 3 years ago
This was a cool list... sorry i have to scold first because of seeing donnie darkooooooooo... but i appreciate for the movies FORREST GUMP, THE DAY AFTER TOMMOROW, I AM LEGEND, ACE VENTURA, GLADIATOR, ZODIAC....But am sorry i will never appreciate for the film donnie darko... heyyyyyyyyyyyy where is TITANIC??? so sad.....And for ur information please put forrest gump 5 STARS...
SweetyTerrorxXx posted 3 years ago
I can agree with The Day After Tomorrow, Forrest Gump and Finding Nemo, even if I didn't put any of those in my fav list, that I tried to keep the shortest possible.
Otherways, Save the Last Dance and You've Got a Mail are very pleasant, and a few others are pretty good.
But there are also a several movies I disliked ordon't wanna see here. So, our lists are very differents, even if you requested my friendship cause our tastes aren't too far.
It's true than our MC is 64, good friends.
;)
SweetyTerrorxXx posted 3 years ago
Oh, and about the comment above mine, I probably have a pb of sight, cause I didn't see the very good Ace Ventura in this list.