My Favorite Movies


  Millamiez's Rating My Rating
1
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986,  Unrated)
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning)
My best film! It changed my life. About a woman living on the borderline in life. So real, mixing humour and tradgedy and showing how complex a person, and life itself really is.
2
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
One of the best films! Based on the book Heart of darkness and brought from Africa to Vietnam in a very scilled way. One of the more intelligent films I've seen.
3
Taxi Driver 1976,  R)
4
The Deer Hunter 1978,  R)
5
Rocky 1976,  PG)
Rocky
One of my favourites. About believing in yourself and to reach beyond all limitations.
6
Hair 1979,  PG)
7
Scarface 1983,  R)
Scarface
For one of the best portraits of a character I've seen, that's Tony by Al Pacino, unforgettable!
8
Breaking the Waves 1996,  R)
9
Bad Boy Bubby 1993,  Unrated)
10
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) 1989,  R)
11
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
Woodstock - 3 Days of Peace & Music
A must for musiclovers! My favourite music is here and people full of hope for freedom gathered in one big party under the sun and rain.
12
The Lacemaker (La Dentelliere) 1977,  Unrated)
The Lacemaker (La Dentelliere)
Made an impact on me when I saw it at the cinema back then 1977. I strongly recommend it.
13
The Seventh Seal ,  Unrated)
14
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
15
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) 1972,  R)
16
The Silence 1963,  Unrated)
17
La Vie Rêvée des Anges (The Dreamlife of Angels)(The Daydreams of Angels) 1998,  R)
18
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
19
Repulsion 1965,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments