My Favorite Movies


  miksirrom26's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
love this movie
2
Australia 2008,  PG-13)
Australia
good movie
3
Pretty Woman 1990,  R)
4
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
totoro...........
7
Omohide poro poro (Only Yesterday) 1991,  Unrated)
8
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
9
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
10
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
11
Castle in the Sky 1989,  PG)
12
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
13
Gedo senki (Tales from Earthsea) 2006,  PG-13)
14
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
15
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
16
Spirited Away 2001,  PG)
17
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
18
MirrorMask 2005,  PG)
MirrorMask
I loved this movie
19
9 2009,  PG-13)
20
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
I love Tim Burton................
21
The Golden Compass 2007,  PG-13)
22
Freedom Writers 2007,  PG-13)
Freedom Writers
this is a very good movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments