My Favorite Movies


  MIkey220's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
The one that started it all!
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
"Can you believe Darth Vader is Luke Skywalker's father!?" - Homer J. Simpson
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
A great ending to a great series
4
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
The birth of Vader...In essence the second one to 'start it all'
5
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Weakest out of the six, yet still an enjoyable epic addition to the saga. Plus Yoda kicked some serious ass in this one
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
An excellent conclusion to the series, its a shame it took so long to make! The final steps that Anakin takes to becoming Darth Vader...purely a spectacle to watch.
7
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
One of the funniest films in the 90's. Mike Meyers did an amazing job. This movie is pretty 'groovy' in all.
8
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
A hilarious sequel that outdoes the original.
9
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
It doesn't nessecarily defeat its predecessors but still maintains that charm Meyers had throughout the first two. Overall highly enjoyable.
10
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
"You can't cheat death", This movie is a great popcorn flick. Nothing better then sitting down and watching a slew of teenagers get murdered one by one. Nice special effects as well!
11
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
Essentially the same as its predecessor, but still maintains a stand-alone feeling to it that makes it so great. Special effects were once more spectacular in the death scenes.
12
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
Bassically the same premise as the other two, but not bad nonetheless
13
Underworld 2003,  R)
Underworld
A modern day Romeo and Juliet, but with supernatural creatures, more deaths and a lot more blood.
14
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
A nice take on the Vampire/Werewolf origin story. It outdoes the original in action, plot and suspense. Well done.
15
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
One of the best films of the decade. Nice driven plot and spectacular effects and actions sequences.
16
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Outodes the original 10 fold. This is one of those movies you would expect to flop as a sequel, but did very well. The action was superb.
17
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Weakest out of the trilogy, but concluded it very well.
18
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
One of the funniest movies of 2004. Will Ferrel did a great job as Ron Burgendy.
19
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
A classic underdog come-from-behind tale, but this time more modern, and with dodgeball!
20
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
Who doensn't love Spongebob?
21
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
I don't have to be a stoner to understand this movie and laugh. The modern day Cheech and Chong.
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
This movie is much darker then the other Batman movies. It dives into the origin of the Dark Knight instead of focusing on the villans. Excellent character developpment and action.
23
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
This is Steve Carell in his greatest role to date.
24
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
One of the greatest book-to-movie adaptations I've seen. A great movie that follows in suit of a great series of novels.
25
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Violence, Action, and Politics fused into one movie. This is a must see.
26
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
I saw this movie on my first date with my current and hope to be future girlfriend...it holds a lot of sentimental value to me.
27
Click 2006,  PG-13)
Click
One of the best movies of the year. It combines comedic and dramatic aspects into one film that makes perfect sense. Kudos to Sandler.
28
300 2007,  R)
300
By far one of the greatest (and perhaps bloodiest) graphic novel adaption.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments