My Favorite Movies


  miketrap's Rating My Rating
1
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
2
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
3
The Godfather, Part II 1974,  R)
4
The Godfather 1972,  R)
5
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
The Godfather saga is about a family that happens to be in the mob, making this the greatest Mob movie ever made.
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
9
Gladiator 2000,  R)
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
One of the ten best sci fi films ever made. Profound insight to the nature of life and love.
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Unbefreakinglievable. Truly, amazing. Script, action, acting - 3-dimensional and insightful, sweeping and honest. Something new even for a lifetime Batman fan, something worthwhile for anyone who loves great movies.
13
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
14
Love Actually 2003,  R)
15
Gandhi 1982,  PG)
16
Saving Private Ryan 1998,  R)
17
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Get the final cut version, it's what the original should have been.
18
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
This movie is a masterpiece. Simultaneously a funny, warm and charming cartoon about a lovesick robot; and a powerful, cautionary tale about the direction of modern culture and society, this movie has something for everyone.
I took my 8-year old, who loved it, but I'd recommend it to people without kids. It's that good, see it on the big screen.
19
Mediterraneo 1991,  R)
20
'Breaker' Morant 1980,  PG)
21
Vicky Cristina Barcelona 2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
I loved this movie, a meditation on love for grown-ups.

First we meet Vicki and Cristina, representing opposing yet equally dysfunctional views of love and committment. Then they meet the perfect man, Javier Bardem, at last in a leading man role for an American audience. And finally we all meet Penelope Cruz, arguable the most beautiful woman in the world (other than my wife,) in an Oscar turn as a catalyst to explore the boundaries and downside of explosive chemistry.

We see the limits and possibilities of passion and real committment, of course with emphasis on the former given Woody Allen's ongoing fascination with such things. But also in Allen's style not a character or a scene is wasted. The art direction, cinemetography and music are beautiful; the acting is fantastic, and the story gives us everything except closure, much like love itself.

Other than a massive missed opportunity for gratuitous nudity, this film is just about perfect. If you're one of the 5 other people who haven't seen it yet, you should.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments