My Favorite Movies
| mikepeterreed's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Volere, Volare 1991, R) |
|
| 2 |
Memento 2000, R) |
|
| 3 |
UHF 1989, PG-13) |
|
| 4 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 5 |
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991, NC-17) |
|
| 6 |
The Secret Adventures of Tom Thumb 1993, Unrated) |
|
| 7 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 8 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 9 |
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991, R) |
|
| 10 |
Living in Oblivion 1995, R) |
|
| 11 |
Crooked Features 2005, Unrated) |










