My Favorite Movies


  1. mikemarts68
  2. Mike

The best from the best.

  mikemarts68's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
3
The Godfather, Part III 1990,  R)
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
7
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
The bes superhero movie i have seen ever.














The Joker is in it, it is obvios its going to be the best comic book movie ever



























THE JOKER LOOKS SCARY AND THATS THE WAY I ALLWAYS WANTED TO SEE IT.
8
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
I wate so much time to see a great oigin for batman.














mi version favorita del personaje.
9
Scarface 1983,  R)
10
Blade Runner 1982,  R)
11
Léon (The Professional) 1994,  R)
12
American Psycho 2000,  R)
13
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
14
The Shining 1980,  R)
15
Taxi Driver 1976,  R)
16
The Silence of the Lambs 1991,  R)
17
Hannibal 2001,  R)
18
Trainspotting 1996,  R)
19
A Clockwork Orange 1971,  R)
20
The Machinist 2003,  R)
21
The Untouchables 1987,  R)
22
I Am Sam 2001,  PG-13)
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
24
A Walk to Remember 2002,  PG)
25
Citizen Kane 1941,  PG)
26
American History X 1998,  R)
27
Forrest Gump 1994,  PG-13)
28
Top Gun 1986,  PG)
29
Snatch 2001,  R)
30
The Maltese Falcon 1941,  PG)
31
Scent of a Woman 1992,  R)
32
Raging Bull 1980,  R)
33
Saving Private Ryan 1998,  R)
34
The Devil's Advocate 1997,  R)
35
Seven (Se7en) 1995,  R)
36
High Fidelity 2000,  R)
37
Wicker Park 2004,  PG-13)
38
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
39
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
40
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
41
300 2007,  R)
42
Beowulf 2007,  PG-13)
43
Sin City 2005,  R)
Sin City
this is violence made poetry
44
Batman 1989,  PG-13)
45
Batman Returns 1992,  PG-13)
46
V for Vendetta 2006,  R)
47
Fight Club 1999,  R)
48
Black Hawk Down 2001,  R)
49
Donnie Brasco 1997,  R)
50
Carlito's Way 1993,  R)
51
The Departed 2006,  R)
52
American Gangster 2007,  R)
53
Heat 1995,  R)
54
Brooklyn Rules 2006,  R)
55
Casino 1995,  R)
56
Casino Royale 2006,  PG-13)
57
GoldenEye 1995,  PG-13)
58
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
59
The Living Daylights 1987,  PG)
60
From Russia With Love 1963,  PG)
61
Goldfinger 1964,  PG)
62
Dr. No 1962,  PG)
63
Thunderball 1965,  PG)
64
You Only Live Twice 1967,  PG)
65
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
66
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
67
Live and Let Die 1973,  PG)
68
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
69
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
70
Moonraker 1979,  PG)
71
For Your Eyes Only 1981,  PG)
72
Octopussy 1983,  PG)
73
A View to a Kill 1985,  PG)
74
Licence To Kill 1989,  PG-13)
75
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
76
Die Another Day 2002,  PG-13)
77
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
78
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
79
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
very huge movie and very good direction
80
Munich 2005,  R)
81
Jerry Maguire 1996,  R)
82
Thank You For Smoking 2005,  R)
83
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
84
The Constant Gardener 2005,  R)
85
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
86
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
87
The Merchant of Venice 2001,  Unrated)
88
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i like the way how they treat a shakespare novel
89
Unbreakable 2000,  PG-13)
90
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
91
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
92
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
93
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
94
From Hell 2001,  R)
95
Shoot 'Em Up 2007,  R)
96
Pulp Fiction 1994,  R)
97
Reservoir Dogs 1992,  R)
98
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
a good story.
99
Sleepy Hollow 1999,  R)
100
Darkness 2004,  PG-13)
101
Poltergeist 1982,  PG)
102
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
103
Everyone Says I Love You 1996,  R)
104
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
a good way to present a comic book to the big screen
105
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
better than the first one.
106
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
107
Titan A.E. 2000,  PG)
108
The Man Who Laughs 1927,  Unrated)
109
Rocky 1976,  PG)
Rocky
a great saga
110
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
111
The Mist 2007,  R)
112
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
113
Apocalypse Now 1979,  R)
114
Underworld 2003,  R)
115
Underworld: Evolution 2006,  R)
116
28 Days Later 2002,  R)
117
28 Weeks Later... 2007,  R)
118
Dead Poets Society 1989,  PG)
119
Mission Impossible 1996,  PG-13)
120
Ronin 1998,  R)
121
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
122
X-Men 2000,  PG-13)
123
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
124
Hulk 2003,  PG-13)
125
Superman 1978,  PG)
126
Hellboy 2004,  PG-13)
127
Constantine 2005,  R)
128
Spawn 1997,  PG-13)
129
Training Day 2001,  R)
130
For Roseanna (Roseanna's Grave)(For the Love of Roseanna) 1997,  PG-13)
131
Back to the Future 1985,  PG)
132
Back to the Future Part II 1989,  PG)
133
Back to the Future Part III 1990,  PG)
134
A Bronx Tale 1993,  R)
135
Ed Wood 1994,  R)
136
Schindler's List 1993,  R)
137
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
138
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
139
Transformers 2007,  PG-13)
140
Grindhouse 2007,  R)
141
Zodiac 2007,  R)
142
Fracture 2007,  R)
143
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
144
Apollo 13 1995,  PG)
145
Atonement 2007,  R)
146
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
147
Psycho 1998,  R)
148
The Others 2001,  PG-13)
149
The Element of Crime 1984,  Unrated)
150
One Hour Photo 2002,  R)
151
The Life of David Gale 2003,  R)
152
The Crow 1994,  R)
153
The Crow: Stairway to Heaven ,  G)
154
The Crow - Wicked Prayer 2005,  R)
155
The Crow: City of Angels 1996,  R)
156
The Crow - Salvation 2000,  R)
157
Dark City 1998,  R)
158
Mystic River 2003,  R)
159
The Girl Next Door 2004,  R)
160
Zatôichi 1989,  Unrated)
161
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
162
Lord of War 2005,  R)
163
Jarhead 2005,  R)
164
Walk the Line 2005,  PG-13)
165
The New World 2005,  PG-13)
166
Derailed 2005,  R)
167
Black Snake Moan 2007,  R)
168
The Phantom 1996,  PG)
169
The Punisher 2004,  R)
170
Daredevil 2003,  PG-13)
171
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
172
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
173
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
174
TMNT 2007,  PG)
175
The Pianist 2002,  R)
176
3:10 to Yuma 2007,  R)
177
Jumper 2008,  PG-13)
178
The Dark Side of the Sun 1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments