My Favorite Movies


  mikelietz's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
The Game 1997,  R)
3
The Conversation 1974,  PG)
4
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
5
Paper Moon 1973,  PG)
6
Chopping Mall (Killbots) 1986,  R)
7
The Killing 1956,  Unrated)
8
Main Hoon Na 2004,  G)
9
The Driver 1978,  PG)
10
Starship Troopers 1997,  R)
11
Dark City 1998,  R)
12
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
13
Chasing Amy 1997,  R)
14
They Live 1988,  R)
15
Fight Club 1999,  R)
16
Yuva 2004,  Unrated)
17
Chicken Run 2000,  G)
18
Galaxy Quest 1999,  PG)
19
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
20
The Blues Brothers 1980,  R)
21
North by Northwest 1959,  Unrated)
22
Charade 1963,  G)
23
Playtime (Play Time) 1967,  Unrated)
24
Brazil 1985,  R)
25
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Diner 1982,  R)
28
Ed Wood 1994,  R)
29
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
30
Dus 2005,  Unrated)
31
Trainspotting 1996,  R)
32
Maximum Overdrive 1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments