My Favorite Movies
MICHAEL J DOWSWELL'S
TOP 185 FAVOURITE FILMS
The list I?ve always wanted to cobble together for many a year, it is of course (when you actually get round to it) quite a bit of work to put a list together. Just in terms of shear time, but here it finally is.
These are the films that I love the most, very carefully selected out of everything I've seen.
Bare with me as it will keep on growing.
| MikeDowswell's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
American Movie 1999, R)
Wonderful stuff. |
|
| 2 |
Adaptation 2002, R)
This was one of these films that I sat down to watch and was just totally, totally blown away by it...its definitely one of the best films ever made. |
|
| 3 |
Comfort and Joy 1984, PG) |
|
| 4 |
Alien 1979, R)
So well, you have to talk about Alien at any opportunity you can, and well, I saw it not all that long ago finally on the big screen. Man o man does this film not just keep getting better and better? |
|
| 5 |
Local Hero 1983, PG) |
|
| 6 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 7 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 8 |
Sideways 2004, R) |
|
| 9 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 10 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 11 |
The Day the Earth Stood Still 1951, G) |
|
| 12 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 13 |
The China Syndrome 1979, PG) |
|
| 14 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 15 |
Thunderbolt and Lightfoot 1974, R) |
|
| 16 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 17 |
The Terminator 1984, R) |
|
| 18 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 19 |
Predator 1987, R) |
|
| 20 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 21 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 22 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 26 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 27 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 28 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 29 |
The White Diamond 2004, Unrated) |
|
| 30 |
Grizzly Man 2005, R) |
|
| 31 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 32 |
Topsy-Turvy 1999, R) |
|
| 33 |
Enemy Mine 1985, PG-13) |
|
| 34 |
Sexy Beast 2001, R) |
|
| 35 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 36 |
Thief 1981, R) |
|
| 37 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 38 |
Cars 2006, G) |
|
| 39 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 40 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 41 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 42 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 43 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 44 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 45 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 46 |
Outbreak 1995, R) |
|
| 47 |
City on Fire 1987, R) |
|
| 48 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 49 |
Grosse Pointe Blank 1997, R) |
|
| 50 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 51 |
Star Trek IV - The Voyage Home 1986, PG) |
|
| 52 |
First Blood (Rambo: First Blood) 1982, R) |
|
| 53 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 54 |
Contact 1997, PG) |
|
| 55 |
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982, PG) |
|
| 56 |
Star Trek III - The Search for Spock 1984, PG) |
|
| 57 |
White Heat 1949, Unrated) |
|
| 58 |
Angels with Dirty Faces 1938, Unrated) |
|
| 59 |
The Shining 1980, R) |
|
| 60 |
The Right Stuff 1983, PG) |
|
| 61 |
Barry Lyndon 1975, PG) |
|
| 62 |
Buddy Buddy 1981, R) |
|
| 63 |
The Odd Couple 1968, G) |
|
| 64 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 65 |
The Iron Giant 1999, PG) |
|
| 66 |
Forbidden Planet 1956, G) |
|
| 67 |
The Sunshine Boys 1975, PG) |
|
| 68 |
Psycho 1960, R) |
|
| 69 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 70 |
Master and Commander: The Far Side of the World 2003, PG-13) |
|
| 71 |
The Bounty 1984, PG) |
|
| 72 |
Heat 1995, R) |
|
| 73 |
Paths of Glory 1957, Unrated) |
|
| 74 |
Gregory's Girl 1980, PG) |
|
| 75 |
Outland 1981, R) |
|
| 76 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 77 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 78 |
Uncle Buck 1989, PG) |
|
| 79 |
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) 1999, Unrated)
Love this one!...an absolute must for any Herzog / Kinski fan. |
|
| 80 |
Ferris Bueller's Day Off 1986, PG) |
|
| 81 |
The 39 Steps 1935, PG) |
|
| 82 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 83 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 84 |
Total Recall 1990, R) |
|
| 85 |
Das Boot (The Boat) 1981, R) |
|
| 86 |
Planet of the Apes 1968, G) |
|
| 87 |
Aliens 1986, R) |
|
| 88 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 89 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 90 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 91 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 92 |
Hobson's Choice 1953, Unrated) |
|
| 93 |
King Kong 1933, Unrated) |
|
| 94 |
Commando 1985, R) |
|
| 95 |
Tears of the Sun 2003, R) |
|
| 96 |
Training Day 2001, R) |
|
| 97 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 98 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 99 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 100 |
The Big Sleep 1946, PG) |
|
| 101 |
Wallace and Gromit in the Wrong Trousers 1993, Unrated) |
|
| 102 |
101 Dalmatians 1961, G) |
|
| 103 |
Manhunter 1986, R) |
|
| 104 |
The Day of the Jackal 1973, PG) |
|
| 105 |
Marathon Man 1976, R) |
|
| 106 |
The French Connection 1971, R) |
|
| 107 |
The French Connection II 1975, R) |
|
| 108 |
Amadeus 1984, PG) |
|
| 109 |
American Graffiti 1973, PG) |
|
| 110 |
The African Queen 1952, Unrated) |
|
| 111 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 112 |
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972, R) |
|
| 113 |
Bullitt 1968, PG) |
|
| 114 |
Day of the Dead 1985, Unrated) |
|
| 115 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 116 |
Duck Soup 1933, Unrated) |
|
| 117 |
A Night at the Opera 1935, Unrated) |
|
| 118 |
The Elephant Man 1980, PG) |
|
| 119 |
The Hustler 1961, Unrated) |
|
| 120 |
The Hill 1965, Unrated) |
|
| 121 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 122 |
Moonstruck 1987, PG) |
|
| 123 |
At the Circus 1939, Unrated) |
|
| 124 |
Du Rififi Chez les Hommes (Rififi) 1955, Unrated) |
|
| 125 |
Spartacus 1960, PG-13) |
|
| 126 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957, Unrated) |
|
| 127 |
The Train 1965, Unrated) |
|
| 128 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 129 |
When Harry Met Sally 1989, R) |
|
| 130 |
Zulu 1964, PG) |
|
| 131 |
Dog Day Afternoon 1975, R) |
|
| 132 |
The General 1926, Unrated) |
|
| 133 |
The Grapes of Wrath 1940, Unrated) |
|
| 134 |
Castle in the Sky 1989, PG) |
|
| 135 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 136 |
Armour of God (Long xiong hu di) (Operation Condor 2) 1987, R) |
|
| 137 |
Stroszek 1977, Unrated) |
|
| 138 |
Werner Herzog Eats His Shoe 1980, Unrated) |
|
| 139 |
The Enigma of Kaspar Hauser (Jeder für sich und Gott gegen alle)(Every Man for Himself and God Against All) 1975, Unrated) |
|
| 140 |
The Wild Geese 1978, R) |
|
| 141 |
Breakdown 1997, R) |
|
| 142 |
Lost in La Mancha 2002, R) |
|
| 143 |
Lady in the Water 2006, PG-13)
What the HELL is up with the slamming of this film???...I remember at the time...we were debating what movie to see, and at the time people were writing some really nasty reviews and it was something like 2% on the rotten tomatoes metre?.anyway, I said Listen, this is a Shyamalan?*everything* this guy has done?*everything* has been great (or at least everything ive seen so far from him) it's just a automatic thing, you go along to see his films no matter what, its like default setting. |
|
| 144 |
In the Heat of the Night 1967, Unrated) |
|
| 145 |
Jabberwocky 1977, PG) |
|
| 146 |
Cobra Verde (Slave Coast) 1988, Unrated) |
|
| 147 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 148 |
The Andromeda Strain 1971, G) |
|
| 149 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 150 |
K-PAX 2001, PG-13) |
|
| 151 |
A Night to Remember 1958, Unrated) |
|
| 152 |
Proof of Life 2000, R) |
|
| 153 |
2010: The Year We Make Contact 1984, PG) |
|
| 154 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 155 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 156 |
American History X 1998, R) |
|
| 157 |
Rumble in the Bronx 1996, R) |
|
| 158 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 159 |
Rushmore 1998, R) |
|
| 160 |
Everest 1998, Unrated) |
|
| 161 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 162 |
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1941, Unrated) |
|
| 163 |
Things to Do in Denver When You're Dead 1995, R) |
|
| 164 |
Pay It Forward 2000, PG-13) |
|
| 165 |
As Good As It Gets 1997, PG-13) |
|
| 166 |
The Big Store 1941, Unrated) |
|
| 167 |
Frenzy 1972, R) |
|
| 168 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 169 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 170 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 171 |
Lethal Weapon 1987, R) |
|
| 172 |
Batman: Mask Of The Phantasm 1993, PG) |
|
| 173 |
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998, Unrated)
wow, loved this a lot. Some problems I think with some of the CG in there..but i mean...this is 1998 and doing that was experimental back then, but other than that I found it very well made. Far better than any live action batman. |
|
| 174 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |
|
| 175 |
About Schmidt 2002, R)
Not quite as good as Sideways but boy there are sections of this that I feel are indeed masterpiece stuff. The conversations in this are very clever, in that its very relate-able to real life...characters are multifaceted. |
|
| 176 |
Bullets Over Broadway 1994, R) |
|
| 177 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 178 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 179 |
American Splendor 2003, R) |
|
| 180 |
Man on the Moon 1999, R) |
|
| 181 |
Election 1999, R)
Ive never come across films that deal with things like affairs...I honestly dont think Ive come across that until now, with Alexander Payne's Sideways and now this film Election. Its difficult to describe exactly how you feel as your watching these films...the word roller coaster ride is used a lot, but its perhaps the only way I can say how you feel as you watch this...this does play around with your emotion a lot, as did Sideways and About Schmidt. Its consistently funny and sad...showing the human condition very well, and by the end of the film your feeling that its all really quite clever. |
|
| 182 |
Broken Flowers 2005, R)
What can I say...I really loved this movie. Wonderfully paced, shot, edited, structured. Very Jarmusch, very funny, human and a great scene with a cat...any cat lovers out there will love this scene. |
|
| 183 |
I'm a Cyborg, But That's OK (Saibogujiman kwenchana) 2008, Unrated) |
|
| 184 |
Rabbit-Proof Fence 2002, PG) |
|
| 185 |
The Wood 1999, R) |
|
| 186 |
There Will Be Blood 2007, R)
Just saw it...its good isnt it. |
|
| 187 |
The Wind That Shakes the Barley 2006, PG-13) |























































































































































































