My Favorite Movies


  mikebh87's Rating My Rating
1
Halloween 2007,  R)
Halloween
good movie and it is so much better than people give it credit for. it makes me so mad when people compare it to the original because this is rob zombie's version and i think it's really cool.
2
Facing the Giants 2006,  PG)
Facing the Giants
the best football movie i have ever seen bar none. this movie has a good christian message i STRONGLY recomend this movie
3
Remember the Titans 2000,  PG)
4
We Are Marshall 2006,  PG)
5
Invincible 2006,  PG)
6
Varsity Blues 1999,  R)
Varsity Blues
this is a good movie... one of my favorite football movies EVER!
7
Click 2006,  PG-13)
8
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
AWESOME movie i loved it
9
Big Daddy 1999,  PG-13)
10
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
alot better than evan almighty thats for sure. i loved this movie and to me this is one of jim carrys best movies. if you havent seen it GO SEE IT.
11
Transformers 2007,  PG-13)
12
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
War (Rogue Assassin)
very good movie.... loaded with action and a surprise ending u wont be expecting.
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
best batman EVER!
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
15
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
i loved this movie.
16
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
REALLY GOOD
17
Resident Evil 2002,  R)
18
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
19
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
20
The Dukes of Hazzard 2005,  PG-13)
21
The Dukes of Hazzard: The Beginning 2007,  R)
The Dukes of Hazzard: The Beginning
THIS IS FUNNY I ACTUALLY LIKED THIS MOVIE MORE THAN THE THEATRICAL VERSION WHICH STARRED SEAN WILLIAM SCOTT AND JOHNNY KNOXVILLE
22
American Pie 1999,  R)
American Pie
i love it... this movie is outragous and is so so funny. nothing about this movie is bad however many parents might disagree.
23
American Pie 2 2001,  R)
24
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
25
Cursed 2004,  PG-13)
26
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
definetly could have been better but i really liked this movie. i recomend it to anyone who likes superhero movies.
27
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
28
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
100% better than 1 and 3. this movie is awesome.
29
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
30
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
not that good i was so anxious to see it and when i finally did i was bummed. hannibal seems like a hero in some respects more than a villan however he is pretty sadistic. i wont say it was a bad movie but i just didnt care much for it
31
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
one of my favorites
32
The Crow 1994,  R)
The Crow
AWESOME! SIMPLY AWESOME! i love this movie with a passion. this is the only good movie in the crow franchise.
33
Fracture 2007,  R)
Fracture
really good and very intense.
34
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
I DONT CARE WHAT ANY CRITIC SAY'S THIS MOVIE IS AWESOME
35
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
CLASSIC!! one of my all time favorite's
36
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
37
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
38
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
One of my favorite movie's ever. THIS MOVIE IS DEFINETLY A MUST SEE even if you are not a star wars fan. This movie has everything that makes a movie good but truth be known the acting wasn't really good but i would give the acting a b -.... Over all this is a good movie and to me is the best of the star wars saga.
39
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
40
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
42
Hostel 2006,  R)
43
Hostel: Part II 2007,  R)
44
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
none of the other freedy movie's were as good as this one. A CLASSIC!!!
45
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
Wes Craven's New Nightmare
GREAT MOVIE AND OTHER THAN THE ORIGINAL NIGHTMARE THIS IS THE BEST.
46
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
47
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
48
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
49
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
50
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
this movie was really good for the most part but also lacked in some areas but it's a good movie i can't criticise it too much
51
Jason X 2001,  R)
Jason X
I LIKE THIS MOVIE IT'S COOL
52
Rock Star 2001,  R)
53
Halloween 1978,  R)
Halloween
really good movie
54
Halloween - Resurrection 2002,  R)
Halloween - Resurrection
better than it was givin credit for. i enjoyed this movie.
55
Halloween H2O 1998,  R)
Halloween H2O
the best halloween of them all. i own this movie and have probably watched it over 100 times.
56
Running Scared 2005,  R)
57
Guess Who 2005,  PG-13)
Guess Who
FUNNY!!!!! thats all i can say
58
The Butterfly Effect 2004,  R)
59
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
60
Left Behind - The Movie 2000,  PG-13)
Left Behind - The Movie
i like this movie. the only problems i had with it was that they could have made it so much better with more well known actors and better quality. the overall message of this movie is good i just wish it would have been better
61
Left Behind - World at War 2005,  PG-13)
Left Behind - World at War
alot better than the others but still looks low budgetet. the acting was alot better and the quality was alot better i just feel like this franchise above all other christian movie's based on books should have been top quality
62
Left Behind II - Tribulation Force 2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments