My Favorite Movies
| mikeadamw's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 2 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 4 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 5 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 6 |
Miller's Crossing 1990, R) |
|
| 7 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 8 |
Scarface 1983, R) |
|
| 9 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 10 |
The Deer Hunter 1978, R) |
|
| 11 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 12 |
Casino 1995, R) |
|
| 13 |
Heat 1995, R) |
|
| 14 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 15 |
300 2007, R) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 17 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 19 |
In the Company of Men 1997, R) |
|
| 20 |
Falling Down 1993, R) |
|
| 21 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 22 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 23 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 24 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 25 |
Rounders 1998, R) |
|
| 26 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 27 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 28 |
American History X 1998, R) |
|
| 29 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R)
Cidade de Deus, where to begin, before i watched this film i was told by many it was good but it still surprised me, it was heartbreaking and savage, and the editing was phenomenal, the split screens, accelerated movement and action rewinds. Marvellous. My hat goes of to the directors, and i would recommend this film to everyone. |
|
| 30 |
True Romance 1993, R) |






























