My Favorite Movies


  mikasaurus165's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
3
Crash 2005,  R)
4
Gangs of New York 2002,  R)
5
GoodFellas 1990,  R)
6
American History X 1998,  R)
7
Gladiator 2000,  R)
8
The Departed 2006,  R)
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
10
A Clockwork Orange 1971,  R)
11
Cinderella Man 2005,  PG-13)
12
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
touching, emotional, breath-taking.
13
It's a Wonderful Life 1946,  G)
14
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
15
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
digs deep down to your core. touching, emotional, breath-taking.
16
The Abyss 1989,  PG-13)
The Abyss
very original. very interesting to watch. keeps you on the edge of your seat.
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
18
Big Fish 2004,  PG-13)
19
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta)
Deep, touching, moving, well-directed. and to think that this man grew up to be a ravaging revolutionary...
20
Braveheart 1995,  R)
21
Brazil 1985,  R)
Brazil
creative, wonderous, very unique, intense.
22
Donnie Darko 2001,  R)
23
The Boondock Saints 2000,  R)
24
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
brilliantly portrays the damages of drug abuse.
25
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
26
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
27
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
I was actually very surprised by this movie; it was a lot better than I expected it to be. The thing that striked me the most about it was it's overall message. It shows that even the darkest and most violent of people have a heart.
28
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
emotional. keeps you on the edge of your seat.
29
Snatch 2001,  R)
Snatch
fun movie to watch. great laughs, great action, wonderful movie.
30
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Excellent twist! I couldn't see that one coming from a mile away...
31
Blow 2001,  R)
Blow
Excellent movie. Portrays how someone went from middle class, to upper class, to upper-upper class, then plummit down and lose everything. A wonderful non-fictional anecdote. The one's that are hard to come by.
32
Easy Rider 1969,  R)
Easy Rider
Really portrays how much sterotypes played a role during the 60's and 70's. It also has great cinematography, and delivers a wide array of emotions.
33
Pi 1998,  R)
Pi
A very interesting and contemplative film.
34
Traffic 2000,  R)
35
Finding Neverland 2004,  PG)
36
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
very original. very subtle, yet hilarious.
37
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
A suprisingly exquiste, and very abstract comedy that has the right idea's (if that's what you would consider to be 'right'), but doesn't quite bring them about in such an organized manner.
38
Garden State 2004,  R)
39
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
a great way to show everyone whats happening to our world, and what we can do to help out.
40
Blood Diamond 2006,  R)
41
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
spectacular
42
Kingdom of Heaven 2005,  R)
43
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
eye candy.
44
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
extraordinary, original plot-line, intriguing effects. leaves an everlasting feeling.
45
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
abstract, unique, creative, enough said.
46
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
47
SLC Punk 1998,  R)
SLC Punk
a modern-day "Rebel Without a Cause".
48
Pulp Fiction 1994,  R)
49
The Butterfly Effect 2004,  R)
50
The Crow 1994,  R)
51
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
52
Office Space 1999,  R)
Office Space
absolutely hilarious. another one that i can never get sick of.
53
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
hilarious, side-splitting. never gets old.
54
Sphere 1998,  PG-13)
Sphere
intriguing. one of the better sci-fi films.
55
Batman 1989,  PG-13)
56
Batman Returns 1992,  PG-13)
57
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992,  G)
Little Nemo: Adventures in Slumberland
I grew up with this movie; watching it over and over again. The uniqueness and creativity still stuns me today. definately one of the better movies based on a comic strip.
58
The Triplets of Belleville 2003,  PG-13)
The Triplets of Belleville
deliciously intriguing. a different, yet enjoyable movie to watch.
59
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
60
Alice in Wonderland 1951,  G)
61
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
62
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments