My Favorite Movies


  MiHoN's Rating My Rating
1
The Return (Vozvrashcheniye) 2003,  Unrated)
The Return (Vozvrashcheniye)
The best drama I havew seen in a long time, fantastic acting and brillant photography, the film unforgettable and it will return...
2
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Amazing...also my first Anime I saw in the cinemas. Fantasy and all the fun makes me wanna jump into that worl and be apart of it!
3
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Love it, the music, the lyric the look the shapes and lights and the story is just as a magical classic as Cinderalla and Snowithe
4
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander)
Cold and very realistic masterpiece alá Ingmar Bergman, Maybe not the best he done, but it was the first of all Bergman films I saw and by far its been the most touching and scariest. Fiction i reality!
5
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Beautiful art in music and emotions with a true feeling of dramatic ove and revengeful martial art Zhang Yimou shows he can master even action genre.
6
A Love Song for Bobby Long 2004,  R)
A Love Song for Bobby Long
A konfliting movie about lost relations and found new places, family and heart. A real "what am I doing here"-film, with much to tell that screams in your face and gives echoes for life through deep carring thoughts. This is a film, rarely seen these days...
7
I'm Not There 2007,  R)
I'm Not There
A perfect movie, not to serious and no string of obligations towards the hollywood ways or chronological explonations, a free movie from free times, Cate Blanchet is perfect and Heath Ledger does pull it off dou its more like he is playing himself for some reason. This is really a favorite for me and everyone will ask why. See it, love it, hate it, I don't mind but I really love this movie, cause it's full fantasy that reminds me of Tim Burton's Big Fish. I say like the man himself "You want me to say what you want me to say".
8
Dr. No 1962,  PG)
Dr. No
Like every one say...the first is the best one...^^ and I love Dr. No's style, so clam and direct...just love those kind of villians, specially his black iron hands...
9
The Phantom of the Opera 1990,  Unrated)
The Phantom of the Opera
Masterpiece above Andrew Lloy Webber's musical by several miles
10
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Gloriously good, a funny violent movie about a fictional story about the events in the second world war. Tarantino shows where to put the chessel and hammer and hit hard. IB is a enjoyable long movie with a great villian that is just perfect for the movies theme and as always has a astamp of QT's great dialog stamps. Brad Pitt does a great funny role as Aldo Raines and he proves he knows both action and comedy and be sure he is a great actor but sometimes its hard to see Aldo and its just Brad. Quentin is doing a film that is hard to exlain about and to put in a gener mostly I'd like to call it a thrilling spy comedy with lost of inglourous red.
11
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
Nice tale of an alternate 1985. Where heroes are a job just like teaching, police and newsreporter, to keep order in the war-franatic world. Though its a long movie it has its good points on society itself and brings clarity and mystery to the plot as it moves along. Everyone brings their own prospective to the story and the gore and violence part are just brilliantly executed. The production desin is awsome you can see that they've used the comic novel as a source and screenboard to plot and design the movie. The acting is great and believable, its hard not to feel frustration over dr. Manhattan's never ending ballad but the end is so great and right on the spot that it is a work of art and here to stay, place it amongst the classic. Watchmen are here to stay.
12
Quest for Fire 1982,  R)
13
The King's Speech 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments