My Favorite Movies


  mickeyblue13's Rating My Rating
1
Rocky 1976,  PG)
Rocky
great soundtrack, classic movie, good fighter, inspirational
2
Rocky IV 1985,  PG)
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
awesome cnt wait 4 sequel
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
one of the worlds most recognized and loved movies ever...Jenny loves drugs
5
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
"Do i look like a cat to you? Do i swing all nimbly-bimbly through tree to tee? do you see me drinking out of a saucer? Do you see me eating mice?"
MEOW!!!
6
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
another Sandler humor classic, i love it,
7
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Owen is a funny legend always is a hoot
8
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
good in most genres especially love and betrayal
9
Rocky V 1990,  PG-13)
10
Rocky II 1979,  PG)
11
Rocky III 1982,  PG)
12
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
absolutely loved Rocky Balboa...its the greatest underdog story of all time...he fights with so much heart and determination..we could all learn from this franchise...there will only ever be one Rocky Balboa
13
Space Jam 1996,  PG)
Space Jam
id dunk on MJ's ass
he is a legend tho
no one will ever be like him
14
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Love it, love him, idol him, love God, love the car
15
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
"Now iv seen everything", "hav u ever seen an ant eat it's own head?" "no" "then u havnt seen everything hav u?"
16
Eraser 1996,  R)
Eraser
Arnie yet another great movie
tough guy
id beat him one on one tho
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Havn't seen it but dying too. I give it 5 stars coz i know itl be great.
18
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
good car movie not as good as 1st one tho
19
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
One of Russels finest. great gory scenes.
20
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
Jack Black rules
21
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Confusing at times especially end, leaves alot of unanswered questions
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The best of all quest/journey like movies. Best trilogy ever made.
23
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
He learnt everything frm me. Will Smith is the coolest
24
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
hope its better than 2 was
25
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Love it, love him, idol him
26
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Like the nude part
27
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
smart criminals, great cast of hollywood ppl
28
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
absolute best fake martial arts movie ever

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments