My Favorite Movies


  michellina's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
i love this movie is part of the selected movies that i love...
2
Sin City 2005,  R)
Sin City
uuuuu! i just love this movie!
3
The Last Samurai 1990,  R)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
5
Pretty Woman 1990,  R)
6
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
7
The Woodsman 2004,  R)
The Woodsman
its a great history, the other side of the coin, i can even feel sadnes for him, a great great movie
8
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
run forest ruuuuuuuuuuun!
9
Black Hawk Down 2001,  R)
10
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
i love the stories around 1ww or 2ww and this movie is one of my really really favorites.. what a wonderful man
11
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
i cried like a baby with this movie
12
Little Women 1994,  PG)
13
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
14
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
one of my favorites movies
15
The Shining 1980,  R)
The Shining
ooooooh yeah!!!
16
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
i love it!
17
I Am Sam 2001,  PG-13)
18
Constantine 2005,  R)
19
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
20
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
21
Interview with the Vampire 1994,  R)
22
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) 2004,  Unrated)
23
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
24
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
some people calls this movie "the new cinderella" the truth is that this movie is just amazing, great story, amazing amazing...
25
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
a great movie
26
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
so sweet... i love J.Deep
27
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments