My Favorite Movies


  michaelsonye's Rating My Rating
1
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Pure genious.Timeless
2
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
Do you like head cheese? My brother makes it good
3
The Birds 1963,  PG-13)
The Birds
Hitchcock at the top of his game.Pure 60's glam turned into a nightmare
4
The Wicker Man 1974,  R)
The Wicker Man
Dated music but this kicks ass over lame remake
5
Psycho 1960,  R)
Psycho
Changed the thriller forever.Mom's are so creepy.
6
Il portiere di notte (The Night Porter) 1974,  R)
Il portiere di notte (The Night Porter)
THis still gets me hot
7
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
8
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Beautifully realized companion piece to The Devil's Backbone.Very moving
9
House On Haunted Hill 1959,  PG)
10
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
11
A Clockwork Orange 1971,  R)
12
Full Metal Jacket 1987,  R)
13
Sleeping Beauty 1959,  G)
14
Uzumaki 2000,  G)
15
Dumbo 1941,  G)
16
Hostel 2006,  R)
Hostel
Felt that this was a slick return to the slash flicks of the late seventies and early eighties.Certainly makes you think twice about backpacking in Europe.Look out for the crappy rippoffs around the corner.First half was alittle goofy but when it got tense...it got very tense. I jumped about three times and I rarely jump anymore after several thousand of these things
17
Feed 2005,  Unrated)
Feed
Messed up thriller with a capitol "F". Really gross and compelling. Funny too in a sick way. Seen it twice. Don't eat while watching it.
18
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
19
Metropolis 1927,  PG-13)
20
Metropolis (Metoroporisu) 2001,  PG-13)
21
King Kong 1933,  Unrated)
22
In the Realm of the Senses 2009,  NC-17)
23
Amores Perros 2000,  R)
24
Strangers on a Train 1951,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments