My Favorite Movies
| michaelhebler's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 2 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 3 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 4 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 5 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 6 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 7 |
Aliens 1986, R) |
|
| 8 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 9 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 10 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 11 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 12 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 13 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 14 |
Unforgiven 1992, R) |
|
| 15 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 16 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 17 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 18 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 19 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |




















