My Favorite Movies


  michaelcou's Rating My Rating
1
Ghost in the Shell 1996,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
The Usual Suspects 1995,  R)
4
Sleepy Hollow 1999,  R)
5
The Matrix 1999,  R)
6
Donnie Darko 2001,  R)
7
Sin City 2005,  R)
8
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
11
The Fugitive 1993,  PG-13)
12
The Dark Knight 2008,  PG-13)
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
14
The Shawshank Redemption 1994,  R)
15
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
17
The Crow 1994,  R)
18
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Rose McGowan is so hot in this film. i love the degraded picture & sound
19
Interview with the Vampire 1994,  R)
20
Blade Runner 1982,  R)
21
Batman Begins 2005,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
A series that gets better with every film. looking forward to film 6 and 7
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The Shrieking Shack is one of my favourite scenes in the entire series
25
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
26
Troy 2004,  R)
Troy
I liked this more then Gladitor
27
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
28
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
29
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
30
Back to the Future 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments