My Favorite Movies


  Michaela412's Rating My Rating
1
Now and Then 1995,  PG-13)
2
Grease 1978,  PG)
3
A Walk to Remember 2002,  PG)
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
5
A League of Their Own 1992,  PG)
6
Sister Act 2: Back in the Habit 1993,  PG)
7
Freeway 1996,  R)
8
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) 1994,  PG-13)
9
Legally Blonde 2001,  PG-13)
10
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
11
Waiting 2005,  R)
12
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
13
Hard Scrambled 2006,  Unrated)
14
Wasabi Tuna 2003,  R)
15
Clockwatchers 1997,  PG-13)
16
American Pie 1999,  R)
17
American Pie 2 2001,  R)
18
American Wedding 2003,  R)
19
100 Girls 2000,  R)
20
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
21
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
22
Clueless 1995,  PG-13)
23
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
24
Bring It On 2000,  PG-13)
25
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
26
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
27
50 First Dates 2004,  PG-13)
28
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
29
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
30
Scream 1996,  R)
31
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
32
Ladder 49 2004,  PG-13)
33
Torque 2004,  PG-13)
34
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
35
Girlfight 2000,  R)
36
Blue Crush 2002,  PG-13)
37
Resident Evil 2002,  R)
38
Not Another Teen Movie 2001,  R)
39
Cruel Intentions 1999,  R)
40
Selena 1997,  PG)
41
She's All That 1999,  PG-13)
42
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
43
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
44
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
45
Home Alone 1990,  PG)
46
Mean Girls 2004,  PG-13)
47
She's the Man 2006,  PG-13)
48
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
49
White Chicks 2004,  PG-13)
50
Back to the Future 1985,  PG)
51
Dreamgirls 2006,  PG-13)
52
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
53
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
54
Hook 1991,  PG)
55
Pretty Woman 1990,  R)
56
The Sound of Music 1965,  G)
57
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
58
Beetlejuice 1988,  PG)
59
Signs 2002,  PG-13)
60
Elf 2003,  PG)
61
There's Something About Mary 1998,  R)
62
Stand by Me 1986,  R)
63
Stick It 2006,  PG)
64
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
65
The Butterfly Effect 2004,  R)
66
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
67
The Sandlot 1993,  PG)
68
Road Trip 2000,  R)
69
Cool Runnings 1993,  PG)
70
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
71
Varsity Blues 1999,  R)
72
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
73
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
74
Forrest Gump 1994,  PG-13)
75
The Notebook 2004,  PG-13)
76
Remember the Titans 2000,  PG)
77
School of Rock 2003,  PG-13)
78
The Wizard of Oz 1939,  G)
79
Top Gun 1986,  PG)
80
Grease 2 1982,  PG)
81
Mary Poppins 1964,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments