My Favorite Movies


  micc98's Rating My Rating
1
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Simply put: my all time favorite sci-fi film, from the soundtrack to the visuals, Ridley Scott creates a true classic
2
Aliens 1986,  R)
Aliens
Different direction than Alien, but many think James Cameron did the unusual, a sequel better than the original
3
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
FREEDOM! Mel at his best. He showed Hollywood you could have 2+hour commercial blockbuster
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This movie works on many levels. Ledger's performance stands out, but this is just a super solid movie. Probably the best comic-based movie of all time. And that's saying something for me, considering my huge bias towards the X-Men
5
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
Simply awesome, original story, great follow-up to the short-lived Firefly (which I really dug)...
6
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
The PERFECT blend of horror and comedy...this movie rocks
7
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
The first rule of Fight Club is...talk about it spread the word on the excellent flick!
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I only wish it were longer...best trilogy....hands down
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Builds on Fellowship, just a fantastically consrtucted movie
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
So sad to see it end...awesome final battle
11
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
go for the opening scene, stay for Tom Hanks and the rest
12
Alien 1979,  R)
Alien
More Ridley Scott mastery...the greatest suspense/horror/sci-fi movie ever...period...end of story
13
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
My favorite Vietnam-era war movie
14
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
More campy than ED. Previous holder of best horror/comedy ever made
15
Team America - World Police 2004,  R)
Team America - World Police
Puppet-shagging at its finest...this movie had me in tears
16
Krull 1983,  PG)
Krull
A guilty pleasure, folks, pure and simple
17
The Beastmaster 1982,  PG)
The Beastmaster
A guilty pleasure of early youth
18
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
Top of the heap
19
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
There are so many awesome parts to this movie...Vic Vega...bad ass motherfucker, dead N-word storage....I could go on and on
20
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Still my favorite Tarantino movie
21
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
I'll be back....
22
Predator 1987,  R)
Predator
A McTiernan classic, tightly woven, awesome action, and another Arnie one-liner: Stick around...
23
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Cheesy (why can't they just use the ready made comics stories?) but kudos for trying
24
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
Another McTiernan classic, this is one smart, well done movie....
25
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
Better than the first it is THE STANDARD in post-apocalyptic movies
26
Patton 1970,  PG)
Patton
When people think of Patton they envision George C. Scott, its that simple
27
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
Top-notch acting from TOP to BOTTOM...
28
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
A great start to a great series
29
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
30
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Not bad, but I wouldn't done things differently....
31
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Orson Welles truly was never better
32
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird
A great rendition of the book, faithfully adapted...
33
Johnny Dangerously 1984,  PG-13)
Johnny Dangerously
Another guilty pleasure...I love the gun that Piscopo says: shoots through schools...
34
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
hmm, plenty of Henry Fonda on this list...
35
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Best NASCAR movie EVER!
36
Conan the Barbarian 1982,  R)
Conan the Barbarian
Arnold is AWESOME in this one, too bad they never made a decent sequel...
37
Office Space 1999,  R)
Office Space
The best working comedy EVER...everyone loves this movie
38
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
An instant classic, an all-time GREAT COMEDY that will have you laughing from start to finish!
39
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Peter Kings did an awesome job with KK..who knew .Jack Black can act outside comedies...
40
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
41
Ran 1985,  R)
Ran
Another nod to Fran for introducing me to this one
42
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
Awesome scope, incredible action. Just sad that its his last kung-fu movie...but what a way to go
43
American History X 1998,  R)
American History X
Ed Norton is excellent and that little punk kid from Terminator 2 shows he can act as well...
44
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
Another McTiernan masterpiece. Its much longer than his typical speedy, tight movies, but I tell you what, he doesn't waste a minute. Viewers are consumed by John McClane's harrying fight or flight adventure in the Nakatomi Bldg.
45
The Departed 2006,  R)
The Departed
Simply put one of the best crime dramas put to film.
46
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
One of the best comic-based movies, period. It works on a lot of levels, but Robert Downey Jr is simply marvelous in the Stark role. Great mix of humor and action

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments