Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Miamic's Rating My Rating
1
A Walk to Remember 2002,  PG)
2
Newsies 1992,  PG)
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Super sad!
4
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
5
The Illusionist 2006,  PG-13)
6
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Love Star Wars!
7
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
9
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
this is the best series of all time! what a way to start it off.
10
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
11
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
BEST EVER!!!!!!!!!!!!!
12
Cars 2006,  G)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
love pirates!
15
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
16
Akeelah and the Bee 2006,  PG)
17
The Lion King 1994,  G)
18
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I thought it was good
20
Beauty and the Beast 1991,  G)
21
A Chorus Line 1985,  PG-13)
22
The Music Man 1962,  G)
23
Miracle 2004,  PG)
24
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
It's so cute!
25
Love's Unfolding Dream 2007,  Unrated)
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
27
National Treasure 2004,  PG)
28
Beetlejuice 1988,  PG)
29
Toy Story 1995,  G)
30
Monsters, Inc. 2001,  G)
31
Lady and the Tramp 1955,  G)
32
Forrest Gump 1994,  PG-13)
33
A Bug's Life 1998,  G)
34
27 Dresses 2008,  PG-13)
27 Dresses
so cute!!!! It was amazing!
35
Hairspray 2007,  PG)
36
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
37
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
38
21 2008,  PG-13)
39
The Dark Knight 2008,  PG-13)
40
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
41
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments