My Favorite Movies
| mgluz's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Annie Hall 1977, PG) |
|
| 2 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 3 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 4 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 5 |
Deconstructing Harry 1997, R) |
|
| 6 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 7 |
The Godfather, Part II 1974, R) |
|
| 8 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 9 |
Hable con Ella (Talk to Her) 2002, R) |
|
| 10 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 11 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 12 |
Waking Life 2001, R) |
|
| 13 |
Last Tango in Paris 1972, NC-17) |
|
| 14 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 15 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 16 |
The Big Lebowski 1998, R) |
















