Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mghtydwarf's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Epic!
4
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
one of a kind!
5
The Godfather, Part II 1974,  R)
6
The Godfather, Part III 1990,  R)
7
Just Friends 2005,  PG-13)
Just Friends
love it...hilarious
8
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
awesome film...a unique blend of styles
9
X-Men 2000,  PG-13)
10
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
11
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
12
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
an intelligent political vengence type movie. very good!
13
Sin City 2005,  R)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Filled with comedy, drama, action, adventure, love interests, wacky weirdness, and more double-crosses than a real pirate could pull!
17
300 2007,  R)
300
incredible
18
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
21
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
ha ha...takes me back
22
Batman Begins 2005,  PG-13)
23
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
GREAT!!
24
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
25
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Loved it...didnt care for MJ though
26
Saw 2004,  R)
Saw
the saw series is excellent. a psychological thriller
27
Saw II 2005,  R)
28
Saw III 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments