My Favorite Movies


  mg112's Rating My Rating
1
The Cameraman 1928,  Unrated)
The Cameraman
His only great film after signing on with MGM. And one of his best. MGM claimed to have worn their copy out by making all new employees watch it as an example of "the perfect comedy".
2
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
This movie is just about perfect. Great story. Fantastic performances. Gerard Butler. Beautiful Scottish setting and accents. Good soundtrack. Gerard Butler. Need I say more?
3
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
4
300 2007,  R)
300
Forget that George Lucas crap; THIS is what CGI was created for. And, suddenly, Gerard Butler becomes a "known" actor in the world of Hollywood.
5
Our Hospitality 1923,  Unrated)
Our Hospitality
The first Keaton film I saw and still one of my favorites. Fantastic subtle gags and an adorable dog. Also, keep an eye out in the river scene; if you watch closely, you can see where a safety rope attached to Buster snaps. He almost got swept away and drowned filming that.
6
Hot Fuzz 2006,  R)
7
The General ,  Unrated)
8
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
9
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
10
The Little Mermaid 1989,  G)
11
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
Three of the best actors of the era in a fantastic and funny film. It's a movie of subtleties and innuendo, where what ISN'T said is just as interesting (if not more so) than what IS said.

The lead was literally written for Hepburn and it's the role that brought her back into popularity, for good reason. Grant is, not surprisingly, fantastic. He passed on the role played by Stewart, which offers more screen time, for this one. What an excellent move; he's brilliant in the role he claimed. Stewart received an Oscar nomination for his part, which he rightly deserved. I only wish these three had been able to do more together.
12
Holiday 1938,  Unrated)
13
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
14
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
15
In America 2003,  PG-13)
16
Better Off Dead 1985,  PG)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Spaceballs 1987,  PG)
19
Intermission 2003,  R)
20
Shaun of the Dead 2004,  R)
21
Equilibrium 2002,  R)
22
About a Boy 2002,  PG-13)
23
Harvey 1950,  Unrated)
24
The Sure Thing 1985,  PG-13)
25
Real Genius 1985,  PG)
26
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
27
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
28
The Fifth Element 1997,  PG-13)
29
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
30
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
31
Lilo & Stitch 2003,  G)
32
The Matchmaker 1997,  R)
33
Big Fish 2004,  PG-13)
34
Dance with Me 1998,  PG)
35
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
36
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
37
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
38
Guess Who 2005,  PG-13)
39
Monsters, Inc. 2001,  G)
40
A Very Long Engagement 2004,  R)
41
Constantine 2005,  R)
42
My First Mister 2001,  R)
43
Land of the Dead 2005,  R)
44
Dreamland 2006,  PG-13)
45
Notorious 1946,  Unrated)
46
Singin' in the Rain 1952,  G)
47
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
48
Say Anything... 1989,  PG-13)
49
Gattaca 1997,  PG-13)
50
Top Secret! 1984,  PG)
51
Dan in Real Life 2007,  PG-13)
Dan in Real Life
I just loved it. Genuinely funny and moving, and with great performances. I just wish there had been more of the family. I could have easily spent another hour or so with them. :)
52
The Truman Show 1998,  PG)
53
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
The acting is fantastic, the cinematography is beautiful, the story is dramatic, romantic, tragic, enthralling. Good soundtrack. There's nothing I didn't love about this movie. It may not be perfect, but at this moment I can't bring myself to rate this lower than 5 stars. It's a film that I will pay for, repeatedly. Happily.
54
Battling Butler 1926,  Unrated)
55
Neighbors 1981,  R)
56
Taare Zameen Par 2007,  PG)
Taare Zameen Par
Loved this film.

It is long but only felt drawn out to me at one point, which is also the one place in the movie that a musical number felt unnecessary and draggy. Otherwise, the slow pace is made very enjoyable by the gorgeous cinematography, P.O.V. soundtrack, art, and little Darsheel Safary's face. My goodness, the depth and innocence that lies in that boy's face!

The story is not original--a troubled child misunderstood by all finds hope with the arrival of a new parental figure--but Taare Zameen Par (Like Stars on Earth) is my new standard for similarly themed films. I fear that most will pale in comparison.

It's a Bollywood film with music and minimal dancing, requires reading subtitles for English-speaking viewers, and clocks it at close to 3 hours. It's worth it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments