My Favorite Movies


  meytatum's Rating My Rating
1
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
2
Donnie Darko 2001,  R)
3
Dangerous Liaisons 1988,  R)
4
Cypher 2002,  R)
Cypher
One of my favourite movies ever. Great plot, very stylish, good acting and even the end is good!
5
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
I know quite a few grown men who cried watching this.
6
Magnolia 1999,  R)
7
Bandits 2001,  PG-13)
8
Memento 2000,  R)
9
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
10
Requiem for a Dream 2000,  R)
11
American Psycho 2000,  R)
12
Heavenly Creatures 1994,  R)
13
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Loooooooooove this movie.
14
Pleasantville 1998,  PG-13)
15
Zoolander 2001,  PG-13)
16
Young Frankenstein 1974,  PG)
17
Lord of War 2005,  R)
18
Green Street Hooligans 2005,  R)
19
Manon des Sources (Manon of the Spring) (Jean de Florette II ) 1986,  PG)
20
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I'm not usually one for romantic movies but this one is amazing. Great acting and chemistry. The only negative thing I have to say is that the ending could have been shorter.
21
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
22
Jean De Florette 1986,  PG)
23
American History X 1998,  R)
24
Bowling for Columbine 2002,  R)
25
Stage Beauty 2004,  R)
26
The Last of the Mohicans 1992,  R)
27
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
Me and You and Everyone We Know
Definitely one of the best films of 2005. In turns light, funny, cute and sad, itl takes you through the whole spectrum of human emotions. Bittersweet but full of hope.
28
In the Name of the Father 1993,  R)
29
Arizona Dream 1993,  R)
30
Psycho Beach Party 2000,  Unrated)
Psycho Beach Party
Brilliant!
31
Kikujiro 1999,  PG-13)
Kikujiro
Lovely!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments