My Favorite Movies


  meyajohanson's Rating My Rating
1
Step Up 2006,  PG-13)
2
The Phantom of the Opera 1989,  R)
3
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
4
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
5
Armageddon 1998,  PG-13)
6
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
7
Emma 1996,  PG)
8
Shakespeare in Love 1998,  R)
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
10
Casanova 2005,  R)
11
Pride and Prejudice 2005,  PG)
12
Cold Mountain 2003,  R)
13
Troy 2004,  R)
14
Alexander 2004,  R)
15
King Arthur 2004,  PG-13)
16
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
17
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
my favorite favorite
18
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
so mouch
19
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
20
The Last Samurai 2003,  R)
21
The Scorpion King 2002,  PG-13)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Mummy 1999,  PG-13)
24
Zorro ,  G)
25
Exposing the Davinci Code 2005,  Unrated)
26
National Treasure 2004,  PG)
27
Anna and the King 1999,  PG-13)
28
Gone With the Wind 1939,  G)
29
Babel 2006,  R)
30
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
31
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
my favorite favorite
32
Before Sunset 2004,  R)
33
The Illusionist 2006,  PG-13)
34
Helen of Troy 2003,  Unrated)
35
The Haunting 1999,  PG-13)
36
Hamlet 1990,  PG)
37
Miami Vice 2006,  R)
38
Laws of Attraction 2004,  PG-13)
39
One Fine Day 1996,  PG)
40
Someone Like You 2001,  PG-13)
41
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
42
Anna Karenina 1997,  PG-13)
43
Alex & Emma 2011,  PG-13)
44
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
45
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
46
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
47
Great Expectations 1998,  R)
48
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
my favorite favoritei like it
49
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
50
Sweet November 2001,  PG-13)
51
Cruel Intentions 1999,  R)
52
Taking Lives 2004,  R)
53
Original Sin 2001,  R)
54
The Scarlet Letter 1995,  R)
55
Running Scared 2005,  R)
56
The Princess Diaries 2001,  G)
57
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
58
Legally Blonde 2001,  PG-13)
59
Clueless 1995,  PG-13)
60
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
61
Anastasia 1997,  G)
62
Sleeping Beauty 1959,  G)
63
The Swan Princess II: Escape from Castle Mountain 1997,  G)
64
Snow White 1996,  G)
65
Romeo & Juliet: Sealed With a Kiss 2006,  G)
66
Ice Age 2002,  PG)
67
Garfield - The Movie 2004,  PG)
68
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
69
Spider-Man Strikes Back (Spiderman: The Deadly Dust) 1978,  Unrated)
70
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
71
Roméo et Juliette 2006,  Unrated)
72
Snow White 1916,  Unrated)
73
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
74
Batman 1989,  PG-13)
75
The Mark of Zorro (1940) ,  Unrated)
76
The Mark of Zorro 1940,  Unrated)
77
Monster House 2006,  PG)
78
Boat Trip 2003,  R)
79
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
my favorite
80
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
81
Saw III 2006,  R)
82
The Grudge 2 2006,  PG-13)
83
Double Teamed 2001,  Unrated)
84
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
so mouch
85
Daredevil, Vol. 1: Guardian Devil 2003,  Unrated)
86
Face/Off 1997,  R)
87
Darkness Falls 2003,  PG-13)
88
Ghost Ship 2002,  R)
89
The Ghost Ship 1943,  Unrated)
90
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
91
Lost 2004,  R)
92
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
93
The Lake House 2006,  PG)
94
Big Momma's House 2000,  PG-13)
95
Catch Me If You Can 1989,  R)
96
Finding Neverland 2004,  PG)
97
The Little Mermaid 1989,  G)
98
Beauty Shop 2005,  PG-13)
99
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
100
Transporter 2 2005,  PG-13)
101
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
nice movie
102
Shrek 2001,  PG)
103
The Phantom 1996,  PG)
104
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
my favorite
105
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
106
Dark Water 2002,  PG-13)
107
Chaos 2006,  R)
108
Warm Water Under A Red Bridge 2001,  Unrated)
109
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
my favorite favorite
110
Cruel Intentions 3 2004,  R)
111
Cruel Intentions 2 2000,  R)
112
Scream 3 2000,  R)
113
The Black Dahlia 2006,  R)
114
Homicide: The Movie 2000,  PG-13)
115
Hollywood Homicide 2003,  PG-13)
116
The Faculty 1998,  R)
117
Final Destination 3 2006,  R)
118
Final Destination 2000,  R)
119
Final Destination 2 2003,  R)
120
She's the Man 2006,  PG-13)
121
Madagascar 2005,  PG)
122
Phone Booth 2003,  R)
123
The Devil Commands (The Devil Said No) 1941,  Unrated)
124
The Italian Job 2003,  PG-13)
125
Click 2006,  PG-13)
126
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
127
Driven 2001,  PG-13)
128
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
129
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
130
Her Minor Thing 2005,  PG-13)
131
Wild Things 1998,  R)
132
Wild Wild West 1999,  PG-13)
133
Kingdom of Heaven 2005,  R)
134
The Swan Princess III: The Mystery of the Enchanted Kingdom 1998,  G)
135
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
so mouch
136
All About You 2003,  PG)
137
Men in Black 1997,  PG-13)
138
Book of Days 2003,  PG)
139
Wuthering Heights 1939,  G)
140
Van Helsing 2004,  PG-13)
141
Mean Girls 2004,  PG-13)
142
300 2007,  R)
143
Speed 1994,  R)
144
Excess Baggage 1997,  PG-13)
145
Blast from the Past 1999,  PG-13)
146
Sleepy Hollow 1999,  R)
147
From Hell 2001,  R)
148
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
149
The Marrying Man 1991,  R)
150
L.A. Confidential 1997,  R)
151
After the Sunset 2004,  PG-13)
152
Desperado 1995,  R)
153
The Island 1980,  R)
154
Fantastic Four 2005,  PG-13)
155
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
156
Ghost Rider 2007,  PG-13)
157
Transformers 2007,  PG-13)
158
The Island (Ostrov) 2007,  Unrated)
159
Because I Said So 2007,  PG-13)
160
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
161
Mansfield Park 1998,  PG-13)
162
My Date with the President's Daughter 1998,  Unrated)
163
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
164
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
165
Jeepers Creepers 2001,  R)
166
Home Alone 1990,  PG)
167
Home Alone 4 2002,  Unrated)
168
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
169
Home Alone 3 1997,  PG)
170
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
171
Pocahontas 1996,  G)
172
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
173
The Grudge 2004,  PG-13)
174
Happily N'ever After 2006,  PG)
175
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
176
The Cave 2005,  PG-13)
177
Halloween H2O 1998,  R)
178
Cat-Women of the Moon (Rocket to the Moon) 1953,  Unrated)
179
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
180
Gattaca 1997,  PG-13)
181
Music From Another Room 1998,  PG-13)
182
Epic Movie 2007,  PG-13)
183
Holiday 2006,  Unrated)
184
Holiday 1930,  PG-13)
185
Dragonheart 1986,  PG-13)
186
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
187
First Knight 1995,  PG-13)
188
Down with Love 2003,  PG-13)
189
Practical Magic 1998,  PG-13)
190
To Die For 1995,  R)
191
Far and Away 1992,  PG-13)
192
I Dreamed of Africa 2000,  PG-13)
193
The Bachelor 1999,  PG-13)
194
In Love and War 1996,  PG-13)
195
Forces of Nature 1999,  PG-13)
196
The Son of Monte Christo 1940,  Unrated)
197
The Count of Monte-Cristo 1974,  R)
198
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
199
The Count of Monte Cristo 2005,  Unrated)
200
High Crimes 2002,  PG-13)
201
Nurse Betty 2000,  R)
202
Jerry Maguire 1996,  R)
203
Me, Myself & Irene 2000,  R)
204
The Whole Wide World 1996,  PG)
205
Strike (Stachka) 1924,  Unrated)
206
Sugar & Spice 2001,  PG-13)
207
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
208
The Death and Life of Bobby Z 2002,  R)
209
Chicken Run 2000,  G)
210
Just Married 2003,  PG-13)
211
Uptown Girls 2003,  PG-13)
212
Don't Say a Word 2001,  R)
213
The Butterfly Effect 2 2006,  R)
214
I Think I Love My Wife 2007,  R)
215
Wicker Park 2004,  PG-13)
216
Serendipity 2001,  PG-13)
217
Over the Hedge 2006,  PG)
218
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
so mouch
219
Spongebob Squarepants - Sponge for Hire 2004,  Unrated)
220
Redline 1997,  R)
221
Redline 2007,  PG-13)
222
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
223
Shooter 2007,  R)
224
Chek law dak gung (Naked Weapon) 2003,  R)
225
Beyond Borders 2003,  R)
226
Three Kings 1999,  R)
227
Pretty Woman 1990,  R)
228
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
229
Anaconda 1997,  PG-13)
230
Enough 2002,  PG-13)
231
Angel Eyes 2001,  R)
232
Out of Sight 1998,  R)
233
Down to Earth 2001,  PG-13)
234
Here On Earth 2000,  PG-13)
235
2001 Maniacs 2004,  R)
236
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
237
Mission Impossible 1996,  PG-13)
238
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
239
Batman & Robin 1997,  PG-13)
240
Batman Forever 1995,  PG-13)
241
Batman & Mr. Freeze - SubZero 1998,  Unrated)
242
Minority Report 2002,  PG-13)
243
Vanilla Sky 2001,  R)
244
Woman on Top 2000,  R)
245
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
246
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
247
You've Got Mail 1998,  PG)
248
Proof of Life 2000,  R)
249
City of Angels 1998,  PG-13)
250
Addicted to Love 1997,  R)
251
French Kiss 1995,  PG-13)
252
Flesh And Bone 1993,  R)
253
Bounce 2000,  PG-13)
254
Shallow Hal 2001,  PG-13)
255
Hush 1998,  PG-13)
256
Romancing the Stone 1984,  PG)
257
The War of the Roses 1989,  R)
258
Bed of Roses 1996,  PG)
259
The American President 1995,  PG-13)
260
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
261
Basic Instinct 1992,  R)
262
Thelma & Louise 1991,  R)
263
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
so mouch
264
Con Air 1997,  R)
265
Superman Returns 2006,  PG-13)
266
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
267
Fight Club 1999,  R)
268
The Astronaut's Wife 1999,  R)
269
Nick of Time 1995,  R)
270
The Groomsmen 2006,  R)
271
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
272
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
273
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
274
Antitrust 2001,  PG-13)
275
Bones 2001,  R)
276
Titanic 1953,  Unrated)
277
Titanic 1943,  Unrated)
278
Titanic 1996,  PG-13)
279
Double Jeopardy 1999,  R)
280
Eye of the Beholder 1999,  R)
281
The Truth About Cats & Dogs 1996,  PG-13)
282
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
283
What Women Want 2000,  PG-13)
284
The Patriot 2000,  R)
285
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
286
Forever Young 1992,  PG)
287
Lethal Weapon 4 1998,  R)
288
Lethal Weapon 3 1992,  R)
289
Lethal Weapon 2 1989,  R)
290
Lethal Weapon 1987,  R)
291
Cast Away 2000,  PG-13)
292
Fast Forward 1984,  PG)
293
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
294
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
295
Trouble in Store 1953,  Unrated)
296
The Fifth Element 1997,  PG-13)
297
Mercury Rising 1998,  R)
298
Tears of the Sun 2003,  R)
299
The Story of Us 1999,  R)
300
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
301
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
302
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
303
Blind Date 1987,  PG-13)
304
The Banger Sisters 2002,  R)
305
Town & Country 2001,  R)
306
The Out-of-Towners 1969,  G)
307
The Out-Of-Towners 1999,  PG-13)
308
Deceived 1991,  PG-13)
309
The First Wives Club 1996,  PG)
310
Layover 2000,  R)
311
The Rats 2002,  R)
312
The Terminal 2004,  PG-13)
313
Say Anything... 1989,  PG-13)
314
Bad Girl 1931,  Unrated)
315
The Core 2003,  PG-13)
316
The Next Karate Kid 1994,  PG)
317
Deep Impact 1998,  PG-13)
318
I, Robot 2004,  PG-13)
319
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
320
Meet the Parents 2000,  PG-13)
321
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
so mouch
322
Independence Day 1996,  PG-13)
323
The Muse 1999,  PG-13)
324
Sphere 1998,  PG-13)
325
Casino 1995,  R)
326
The Quick and the Dead 1995,  R)
327
Diabolique 1996,  R)
328
The Night of the Generals 1967,  Unrated)
329
Bad Girls 1994,  R)
330
Unlawful Entry 1992,  R)
331
Revenge 1990,  R)
332
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
333
In Dreams 1999,  R)
334
Blonde 2006,  Unrated)
335
Iron Will 1994,  PG)
336
Prozac Nation 2005,  R)
337
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
338
Father of the Bride 1991,  PG)
339
Father of the Bride 1950,  Unrated)
340
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
341
The Omen 1976,  R)
342
Damien: Omen II 1978,  R)
343
The Man Who Cried 2000,  R)
344
Teaching Mrs. Tingle 1999,  PG-13)
345
Abandon 2002,  PG-13)
346
Good Luck Chuck 2007,  R)
347
National Lampoon's Thanksgiving Family Reunion (National Lampoon's Holiday Reunion) 2004,  PG-13)
348
National Lampoon's Pledge This! 2006,  R)
349
Knocked Up 2007,  R)
350
Bee Movie 2007,  PG)
351
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
352
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
353
Training Day 2001,  R)
354
Magnolia 1999,  R)
355
The Kingdom 2007,  R)
356
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
357
Doctor Zhivago 2002,  Unrated)
358
Jumanji 1995,  PG)
359
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
360
One Night at McCool's 2001,  R)
361
Saving Sarah Cain 2007,  PG)
362
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
363
Hitman 2007,  R)
364
Love Is All There Is 1996,  R)
365
If These Walls Could Talk 1996,  R)
366
Indecent Proposal 1993,  R)
367
Ghost 1990,  PG-13)
368
About Last Night... 1986,  R)
369
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
370
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
371
Mafia! 1998,  PG-13)
372
Secondhand Lions 2003,  PG)
373
What a Girl Wants 2003,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments