My Favorite Movies


  Mewsette's Rating My Rating
1
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
Wonderful characters, brillant storyline. The best zombie movie i've seen. <3
2
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Adventure, romance, horror. Gah. Amazing. <3
3
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
Incredible film.
4
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
The end always makes me so happy and thoughtful. I love the songs.
5
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Perfect.
6
Cabin Fever 2002,  R)
Cabin Fever
So funny, and morbid.
By the way, its not to be taken seriously.
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Fucking amazing.
8
Shopgirl 2005,  R)
9
Heathers 1988,  R)
Heathers
Hee. Jason Dean.
10
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
11
The Hot Chick 2002,  PG-13)
12
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Amazing music, wonderful story. Nicole looks dazzling. <3
13
Shrek the Third 2007,  PG)
14
Tuck Everlasting 2002,  PG)
15
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
16
White Oleander 2002,  PG-13)
17
Thirteen 2002,  R)
18
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
19
The Crow 1994,  R)
20
The Prestige 2006,  PG-13)
21
Without A Paddle 2004,  PG-13)
22
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Beautiful, classic.. So sad, but so perfect.. (Except for the "I'm flying ... Jack" bit.)
23
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
24
Jawbreaker 1999,  R)
25
Silent Hill 2006,  R)
26
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
27
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
I love how I can watch it over and over. Comedy, drama, romance. Yesss. <33
28
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Absolutely incredible.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments