My Favorite Movies
Give list a short description
| MeVsMyself's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Fight Club 1999, R)
Saw it again... |
|
| 2 |
American Psycho 2000, R)
First of all, let me just put it this way: WOW! |
|
| 3 |
Memento 2000, R)
What a great movie for exercising your brain. While you're watching it, you can be sure to feel your neurons connecting to each other at a high speed - assuming that you, who are reading this, have enough brain cells to engage in such an activity. This is what I most liked about Memento. You don't just stand there and watch it, like you do when a movie is so basic that you even start to feel numb. Instead, you take part in solving a puzzle frame by frame, the whole time you're watching it. If you haven't seen it yet but intend to, I recommend one thing: while you're watching it, keep storing as much information as you can, because you are going to need it as the plot starts to thicken. |
|
| 4 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 5 |
The Game 1997, R)
This is what I call an "is it or is it not" movie. Don't you just love it when a film has the hability to surprise you? It's so refreshing when I can't figure out what the ending is going to be like. But The Game goes way ahead of that since, not only it got me surprised at the end, but also during the entire movie. The twists are just brilliant! They play with your mind, trick you, and lead your thoughts to where they want them to go. At a certain point, you just can't be sure of anything anymore - hence the "is it or is it not" part. |
|
| 6 |
The Village 2004, PG-13)
It's utterly sad the way this movie is SO underrated! I had to watch it again before I could review it, because I think it's definitely the high point of Shyamalan's career, and I wouldn't wanna babble about it without having a vivid memory of it first... The screenplay is just amazing! I think it deals with some real important aspects of the way people lead their lifes and also the way they are affected by the choices they make (and vice versa). The human condition is in fact very well captured in this movie. You will be presented with a splendid array of emotions which range from the darkest to the noblest ones of humankind. I believe there's a lesson to be learned in this film. And, in my opinion, the fact that you'll ejoy it or not will depend on how well you understand that particular lesson. And it has nothing to do with wits. It's all about life experiences and common sense... So, besides the wonderful screenplay, you also get the bonus of some astounding performances. The acting is so good that you almost feel like you are really taking part in the events of that village. (Oh, and I take my hat off to Brody. His performance is just flawless.)... Summing it up: one of the most well achieved movies I've ever seen! Great plot, great screenplay, great performances, and the ability to touch you without the lameness factor. |
|
| 7 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 8 |
Sin City 2005, R) |
|
| 9 |
Lady in the Water 2006, PG-13)
Picture, if you will, a world where real people and fairy tail characters can meet each other. |
|
| 10 |
Cube 1997, R)
This is movie art at its finest and in the simplest form. |
|
| 11 |
Saw 2004, R) |
|
| 12 |
American History X 1998, R)
Just watched it for the second time. A few years gone by since the first time I've seen it, and I realize now - with a different state of mind and a few more wrinkles than before - that it really puts things into perpective... How do you handle everything that sorrounds you while you're growing up? How do those things affect you and shape you throughout your entire life? What's the meaning you make of your environment and to what extent is that meaning really your own? How can you tell when you've become a puppet of other's ideologies instead of the ones you really believe in?... Many questions start popping up while you're watching this movie. Cruel reality is thrown right at your face and all you can do to shut your "big mouth" mind and stop it from questioning is either close your eyes and cover your ears, or simply turn off the tv. Otherwise, you have no choice but to face the fact that social influence can definitely be a total pain in the ass (literally speaking, in this specific case). |
|
| 13 |
The Painted Veil 2006, PG-13)
WARNING: This movie may contain scenes of a romantic and dramatic nature. Viewer discretion is advised. |
|
| 14 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 15 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 16 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 17 |
Cloverfield 2008, PG-13)
I waited a long time for this one and I must say I was a little afraid it would let me down, as I had some high expectations concerning it. |
|
| 18 |
Mulholland Drive 2001, R)
Lynch not only directed this movie, but he also wrote the script... So, my diagnosis is: fucked up psycho genius. Forget what you saw in terms of movies until today - at least in terms of non-Lynch's movies - and watch this one with your mind as open as possible. It will make you feel lost, dazed, confused, but it will also make you hang on to the screen wanting to know more about those freaky situations that you just can't seem to add up. And although I've found the movie pace to be somewhat slow at times, I think the schizo ambiance emanating from each and every scene make up perfectly for the occasional slowliness. Having said this, be advised that this is not one of those movies where 1+1=2. You'll be surprised to find that, after all, you might have been deceived throughout your math classes. In Lynch's world 1+1 may equal 3, or even 50, or even 19247... Just be sure that, after watching this film, you'll have no strings attached to any specific meaning and will be left to theorize about it at your own free will. I already have my theory on it, but I bet that yours will differ from mine up to at least a certain point. And no, putting 2 and 2 together doesn't always do the trick. Not in this case anyway. |
|
| 19 |
Donnie Darko 2001, R)
Finally!... Finally I got to watch this movie! And it really was worth it. Definitely (and thankfully) not your ordinary film at all. It takes you into the life of this screwed up young man and defies you to reach some kind of understanding concerning the twisted aspects of his mind. It has such a mysterious and overwhelming plot that you will be left wondering about each event throughout the entire movie. Also, the complexity of the story line is exponential in some way, which means you'll find yourself still trying to solve the puzzle even after the film is over. |
|
| 20 |
Snatch 2001, R)
This movie is sarcasm at its pure form. So, needless to say how much I've enjoyed it. This one was in fact one great comedy movie to me. The screenplay in itself, the character's speech, and the way they behave, it all screams out: ISN'T SARCASM JUST A BLAST? And it really is, when it comes out the way it did. Great plot, also. Somewhat complex and confusing, as the lives of the several characters start to bump on each other. The only downside, in my opinion, is that some of the actors fail a little bit on their performances in some scenes of the movie. In these rare - but existing - moments, they couldn't convince me on believing the story as a real one. But the rest of the film makes up brilliantly for this unfortunate flaw. |
|
| 21 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 22 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995, R) |
|
| 23 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 24 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 25 |
Fargo 1996, R) |
|
| 26 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 27 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 28 |
Hostage 2005, R) |
|
| 29 |
The Prestige 2006, PG-13)
Surprising and full of twists! You'll follow the story of two rival illusionists on their quest for recognition in their line of business. They seem to have nothing in common except for the fact that both of them want to be number one and are willing to do almost anything in their power to achieve it. They come up with the most despicable ways of putting the other fellow magician into a corner, and do it without a shred of remorse. Extremely good screenplay! It will lead you smoothly through this story and will provide you the answers to the questions you might have at the right time. In fact, it will also provide answers to the questions you do not have, since the twists will surprise you a few times along the movie. The performances are great. Terrific acting by Bale, as usual. A must see, in my opinion. |
|
| 30 |
Lucky Number Slevin 2006, R)
I've got two words for you: 'Paul' and 'McGuigan'. |
|
| 31 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 32 |
11:14 2003, R)
It's just great! |
|
| 33 |
eXistenZ 1999, R) |
|
| 34 |
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007, R)
WOW!... I mean... Fucking WOW!... Great movie from the beginning till the end. Finally a decent zombie movie comes to town! It was about time I got out of a theater room with a feeling of fulfilment and satisfaction, and wearing nothing but a big smile upon my face. (Don't ask... Some kinky theaters we've got around here.) The screenplay is just terrific and everything happens at the right pace. There's no time for boredom while watching this one. Plus, the script adds a perfect dark humour to it and makes everything even more enjoyable. Rodriguez definitely deserves a big praise for having put this movie together in such an astonishing way. It's not easy to surprise me when it comes to zombie movies, as they're all pretty much "same shit, different day". But this one gladly managed to keep my full interest and attention all the way through. I got pleasantly surprised by its originality. And also pleasantly surprised by the performances. They all fit their parts rather well and... Wait... Wait just a goddam minute... They ALL fit their parts well?... ALL of them?!... DAMN! I've just realized something... Brolin can actually act!... See? I told you this was a surprising movie. |
|
| 35 |
Saw II 2005, R) |
|
| 36 |
Aliens 1986, R) |
|
| 37 |
Alien 1979, R) |
|
| 38 |
Rescue Dawn 2006, PG-13)
I had a feeling this one would probably be a good movie, but somehow it managed to exceed my expectations. I don't usually go for war movies and, as I've said once in some other review around here, they have to be rather good so that I can truly enjoy them. Gladly, Rescue Dawn is one of those rare exceptions. |
|
| 39 |
Identity 2003, R) |
|
| 40 |
Audition (Ôdishon) 1999, R)
Asami, my heroine! |
|
| 41 |
Unbreakable 2000, PG-13) |
|
| 42 |
Lost Highway 1997, R) |
|
| 43 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 44 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 45 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 46 |
Eastern Promises 2007, R)
It's nice going to the theater and watch a quality movie for a change. |
|
| 47 |
Jackie Brown 1997, R) |
|
| 48 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 49 |
Funny Games 2007, R)
This movie is (I'm glad to say) a true anti-Hollywood anthem in all its essence. Its main guiding question seems to be: 'What would Hollywood NOT do?'. Because almost every single thing in it breaks (or at least defies) the rules that usually guide major movie productions. And it felt as if though it was meant to be a declared war against the traditional blockbuster pattern. |
|
| 50 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 51 |
Apocalypto 2006, R) |
|
| 52 |
Atonement 2007, R)
First of all, this is a dramatic feature. And, yes, it is also a romantic one. Not my favorite kinds of movie. At all. Let alone when they're hand in hand. |
|
| 53 |
Tropa de Elite (The Elite Squad) 2008, R)
Well, well, well... Who would have thought I would actually enjoy a movie entirely spoken in my own language... |
|
| 54 |
Crash 2005, R)
This is life. A great display of real life. So vivid that I sometimes felt like screaming and eventually kicking some of the characters right in the ass. |
|
| 55 |
Unknown 2006, R)
Five guys wake up in a warehouse without being able of recalling any past events. They're all in a pretty messy shape, and seem to have gone through some very hard times, but none of them knows WTF just happened there. The characters will slowly start to recover some crucial memories, and begin to unveil the mystery sorrounding that ftreaky situation they've found themselves in. Needless to say, it's one of those movies that will keep you guessing til the end. I really liked it, but I think it could have been much better than it was. They had it all to turn this one into a 5 stars movie, if only they had plotted it in a different way. The downside is that, at some point, they start to reveal things too quickly and the guessing part seems to fade away a lot faster than it should. Nonetheless, I think it might surprise you just when you think that there is nothing further to be unfolded. |
|
| 56 |
Wanted 2008, R)
Crazy, crazy action flick! |
|
| 57 |
The Illusionist 2006, PG-13)
It's a very entertaining movie and it has a very good screenplay. It tells you the story of an illusionist with a taste for magic since an early age. Following the forcible separation between him and his loved one, the young Edward leaves his hometown in pursuit of improving his skills as a magician, and also in the hope that he would forget the one he had left behind. After changing his name to Eisenheim, he returns to the city he grew up in and starts to perform his shows. The following events will lead you through a plot of love, crime, power and, of course, illusion. And although I spotted the twist miles away, I still found this movie to be quite enjoyable, as the story is very well plotted. As for the performances: so-so for Biel; excellent for Giamatti; and almost great for Norton... Yes, fellows, I too can be impartial when it comes to my favorite actor. |
|
| 58 |
1408 2007, PG-13)
Finally some mind screwing scary shit!... See?... And you don't really have to rely solely on gore scenes while making a frightening movie. The way I see it, psychological horror can actually be far more intense than just plain visual horror. And that's exactly what happened here. If you're only looking for some bloody messy scenes, then do not watch this. But if you enjoy jumping a few times out of your seat while watching a chilling movie, than you've got green light to give this one a go. The screenplay is a very good and original one, with some pretty good humorous lines all the way through. It's the kind of screenplay that can surprise you in a very good way, just when you thought it had surprised you in a very bad way. And the performances are just fantastic. Plus, the room's dark sense of humour (a rather egocentric kind of room, I must say) is the cherry on top of the cake. They really can make you believe that the goddam room has a mind of its own. Evil and twisted, but not like all the other evil displays in former movies. I can't quite put my finger on it, but there's something about the way this wicked room operates that makes it different from all of the other 7th Art's evil real estates. And, needless to say... different = fuck yeah! |
|
| 59 |
The Piano 1993, R) |
|
| 60 |
The Princess Bride 1987, PG)
Lovely movie! Romance meets good comedy. |
|
| 61 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 62 |
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004, R)
First of all, I have to say I'm probably not the right person to recommend this film. Most of the times, I tend to regard originality very highly when it comes to movies. And this was exactly what happened here. It's like you're entering a twilight zone between light and darkness, in which rationality as we know it have no place whatsoever. Without a doubt, one of the best displays of 'good vs evil' I've ever seen. |
|
| 63 |
Babel 2006, R) |
|
| 64 |
Dogville 2003, R) |
|
| 65 |
The Usual Suspects 1995, R) |
|
| 66 |
Mr. Brooks 2007, R)
I was a little curious about this movie. I mean, it's Kevin Costner, the prince of thieves (Mr. Goody Two Shoes in the flesh), Whitney Houston's bodyguard (AAAAARRRGGGHHH!!!), the guy that writes love letters and puts them inside bottles (aw! how cute!), and so on, and so forth... So I thought that there was no way he could play a serial killer and get away with it... Well, it turns out I couldn't be more wrong. He really did manage to surprise me in a very good way, as he portrayed a rather self-confident, twisted, clever, sarcastic, split-persona kinda killer. A round of applause to Mr. Brooks, then. He definitely deserves it. Also, Hurt's performance couldn't possibly have been better. If you think Brooks is twisted, wait until you have the chance to meet Marshall. Fantastic dazzling character. And the interactions between the both of them are absolutely amazing. They provide a lot of good humorous moments while talking to each other (if you're fond of a twisted kinda talking, that is). Now, the way I see it, Demi Moore's character was almost unnecessary here. It adds nothing new to the story. The divorce settlement scenes were a little too boring for my taste. As for the plot, good, in my opinion. Not great, but nonetheless quite good. And once more, the thing I didn't like was the slow place in some of the scenes. Other than that, a really good movie and the chance to see Costner play a part which doesn't involve helping people in need of rescue, or some other good deeds of the kind. Quite the opposite, actually. |
|
| 67 |
Red Dragon 2002, R)
I have to say that, while watching this movie, I almost felt tempted to drag my lazy ass out of bed and literally bow down to Dr. Lecter's bright sarcastic remarks. There's no possible way you won't find yourself to be dazzled by this unique character. Ok, so he is sort of into the cannibalism thing. So what? If Will Graham was still drawn by him after he tried to have him for dinner, who are we to judge the doctor's deeds?... And who better than Hopkins to portray those deeds in the most gracious way? That gentleman's acting is definitely flawless. You can really see the madness in his eyes throughout the entire movie. Also Norton with a great performance, as well as the rest of the cast. |
|
| 68 |
The Invasion 2007, PG-13)
Is it?... Bad, I mean? |
|
| 69 |
GoodFellas 1990, R)
I don't usually go for mobster movies and my tendency is to avoid them at all cost. And that's why I was a little reluctant to watch this film. (A little... Well, ok, a lot. I admit it. Seventeen years went by till I came round to watching it, so... Can't really go against the facts.) Well, but now that I've finally given it a chance, I must say it really did surprise me in a very good way. And unlike what I was expecting, it wasn't boring at all. Plus, the storyline is so carefully plotted that I was pleased not to have found a single hole in it. Great screenplay, very good direction, and also a rather wise soundtrack choice, as it manages to highlight the irony behind some of the movie scenes. And as for the performances... De Niro is flawless, Pesci pulls it off quite well, and Liotta... Well, I guess he does ok, but... Let's just say he still has a long way to go before he can convince me of his true acting skills. |
|
| 70 |
The Score 2001, R)
(I've just finished watching this movie, so let me catch my breath here for a while...) |






































































