My Favorite Movies


  meumv's Rating My Rating
1
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
BEAUTIFUL!
2
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby)
SWEET AND FUNNY!
3
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
4
Secondhand Lions 2003,  PG)
5
Beaches 1988,  PG-13)
6
Miracle on 34th Street 1994,  PG)
7
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
G R E A T ! ! !
8
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
CLASSIC OF CLASSICS!
9
Beauty And The Beast - Belle's Magical World 2003,  G)
10
Marcelino Pan Y Vino (The Miracle of Marcelino) 2010,  Unrated)
11
A Christmas Carol 1984,  PG)
12
Lady and the Tramp 1955,  G)
Lady and the Tramp
TO SEE WITH LES!
LOVE IT
13
Mr. Destiny 1990,  PG-13)
14
Love Story 1970,  PG)
15
Simon Birch 1998,  PG)
16
A Simple Twist of Fate 1994,  PG-13)
17
Braveheart 1995,  R)
18
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
19
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
LOVELY
20
My Girl 1991,  PG)
My Girl
INCREDIBLE SWEET
21
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
SUPER!!! **********
22
Oh, God! 1977,  PG)
Oh, God!
LOVE IT
23
Oh God! Book II 1980,  PG)
Oh God! Book II
SWEET
24
Oh, God! You Devil 1984,  PG)
Oh, God! You Devil
HILARIOUS
25
Big 1988,  PG)
Big
FUNNY
26
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
YOU HAVE TO WATCH
27
Elf 2003,  PG)
Elf
LOVE IT
28
Casper 1995,  PG)
Casper
LOVE IT
29
Billy Madison 1995,  PG-13)
Billy Madison
ADORABLE HEART!
30
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
GOOD
31
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
MOST WONDERFUL!
32
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
AMAZING!
33
Pretty Woman 1990,  R)
34
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
ADORABLE, TRAGIC-FUNNY
35
Indecent Proposal 1993,  R)
Indecent Proposal
GOOD
36
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
SWEET
37
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
Look Who's Talking, Too
ADORABLE
38
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
Look Who's Talking Now
TENDER
39
Mississippi Burning 1988,  R)
Mississippi Burning
GREAT
40
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
WATCH OVER AND OVER
41
Once Around 1991,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments