My Favorite Movies


  1. metalthrasha
  2. Rachael

Give list a short description

  metalthrasha's Rating My Rating
1
Team America - World Police 2004,  R)
2
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Holy shit it's been a while since I truly enjoyed myself while watching a movie. It's so nice to see such an improvement on the Batman franchise (it needed it desperately!), it's been taken in a darker, grittier direction but it's more intelligent and realistic. It was fantastic, everybody involved in this brought their best to this great piece of cinema and then some I would say, especially God rest his soul, the late Heath Ledger he was absolutely by far the best part of this movie. He made a kick ass Joker! He portrayed him as one sick bastard but he was actually funny at times. I hope Heath gets that oscar he deserves it. Hollywood seems to have a problem "praising the dead" but they really really should acknowledge his performance as well as this movie. If there's still people who haven't seen this yet get off your ass and check it out!
Oh one more thing, good choice of name for Harvey Dent's girlfriend.....*AHEM*......I'm done now.

Later edit:
OH MY GOD HEATH WON THE OSCAR FOR BEST SUPPORTING ACTOR YAY!!!!
3
BASEketball 1998,  R)
4
Beerfest 2006,  R)
5
Casino Royale 2006,  PG-13)
6
Trailer Park Boys: The Movie ,  Unrated)
7
Orgazmo 1997,  R)
8
Tropic Thunder 2008,  R)
9
Lewis Black: Red, White & Screwed 2006,  Unrated)
Lewis Black: Red, White & Screwed
some of Lewis Black's best work
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
I really enjoyed this movie, and it's better then the first one for sure =) it was very well done, great special effects and action it was all good. It's by far one of the best super hero movies out there right now and the best one to come out this year, I enjoyed this much more then Spiderman 3 (don't get me started on that one!!!). Go check this one out =D
11
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
12
Let's Go To Prison 2006,  R)
Let's Go To Prison
This movie was absolutely brilliant, it's so funny seeing that sissy son of that dead judge in jail XD he deserved it he was a dick xD and they dare tempt me by making the main character wear a Metallica shirt!! (Dax is hot by the way =P just thought I'd throw that out there hehe) they must think they'll get a higher review out of me do they? xD I don't know about that maybe just half a star for it =P but you'll have to guess which star has the half for the shirt ah ha ha ha!!!!! But seriously check out this movie it's very good, it's a fun adventure through the prison system xP
13
Batman Begins 2005,  PG-13)
14
Metal: A Headbanger's Journey 2005,  R)
Metal: A Headbanger's Journey
this kicks ass
very informative I find
15
Super Troopers 2002,  R)
16
Blade: Trinity 2004,  R)
17
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
Beavis and Butt-Head Do America
Beavis and Butthead at their finest
18
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
my find of the year is finally here!!!!! this was so amazing I absolutely LOVED IT!!! it was very well done. I was almost crazy waiting for this one but it was worth it. The special effects were absolutely top notch the robots actually looked like they were actually running around this city doing all this stuff O_o This cannot be missed by ANYONE!!!!!!!!!!!!!!!!!



LATER EDIT= Sorry for digging out an old review like this but after much thought I need to say some things that I should have said at the time. I can't believe I liked a Micheal Bay movie of all things that much god he's such a douche! That's the way he makes movies they're so over the top and flashy that he just sucks you in! It's like a mind trick he's doing!!! After watching this a few times I feel the need to add some things that just need to be said. I wish he would quit with that slow mo thing he does with action sequences. He does this thing where he slows down whatever action is going on possibly because it's the only way he can make things seem more dramatic and intense. Maybe that would work if Mr Bay wouldn't do it as much as he does (Bay if you're reading this by some crazy miracle that only happens once every 1000 years or so!!) He does it so much it gets annoying! Anyway again I appologize for digging this out again after so long but I had to say it, someone has to point out what a douche the infamous Micheal Bay can be once in a while xD I couldn't believe I wrote that above statement about how great it was when it really isn't THAT GREAT! I still like it though it has some funny moments in it and the action is enjoyable enough. I'm a sucker for the giant robots what can I say. I'll be on to you when I watch Transformers 2 Michael Bay. Godamnit Speilberg if you're involved with the second one every time he wants to put in a slow mo scene, give him a smack in the head!!
19
Star Trek 2009,  PG-13)
20
The Hangover 2009,  R)
21
Inglourious Basterds 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments